17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Podľa výskumu 4 z 10 spotrebiteľov nakúpili kryptomeny alebo do nich investovali

Podľa výskumu 4 z 10 spotrebiteľov nakúpili kryptomeny alebo do nich investovali

Údaje zverejnené spoločnosťou Skrill zaoberajúcou sa digitálnymi platbami ukazujú, že takmer 40 % spotrebiteľov investovalo do nejakej formy kryptomien. Tento trend nabral v roku 2021 na obrátkach vzhľadom na zvýšené povedomie, ako aj na skutočnosť, že množstvo najslávnejších ľudí a spoločností na svete vydáva rôzne oznámenia týkajúce sa digitálnych aktív.

Prieskum, ktorý uskutočnil Paysafe od marca do apríla tohto roku zistil, že 38 % účastníkov buď investovalo do kryptomien, alebo si ich kúpilo. Prieskumu Lost in Transaction sa zúčastnilo 8 111 spotrebiteľov v USA, Veľkej Británii, Kanade, Nemecku, Rakúsku, Bulharsku a Taliansku. Rozhovory uskutočňovala spoločnosť Sapio Research prostredníctvom online dotazníka. Ten nasledoval po e-mailovej pozvánke. 

Zo spotrebiteľov 84 % uviedlo, že počulo minimálne o jednej kryptomene, zatiaľ čo 64 % poznalo Bitcoin. Presne 20 % účastníkov odhalilo, že vlastní alebo v minulosti vlastnili BTC. Vlastníctvo Bitcoinu bolo vyššie v USA, a to 24 % a v Bulharsku 36 %.

Najobľúbenejšie meny, ktoré nie sú Bitcoinom

Výskum ukázal, že okrem Bitcoinu sú z digitálnych mien najznámejšie Bitcoin Cash, Ethereum a Litecoin. Celkom 31 % spotrebiteľov vedelo o bitcoinovej hotovosti, pričom 9 % potvrdilo vlastníctvo. Ethereum vlastnilo 8 % a 22 % opýtaných ho aspoň poznalo. Vlastníctvo Litecoinu bolo rovné 7 % a 19 % účastníkov vedelo minimálne o jeho existencii.

Ethereum Classic, Dash a Stellar tiež spoznalo 10 % opýtaných, ale vlastníctvo nepresiahlo 5 %. Tezos, Chainlink, Atom, EOS, OMG Kyber Network a 0x boli známe medzi 8 % respondentov.

„Zdá sa, že znalosť a chápanie kryptomien ako finančného aktíva spotrebiteľom sú ostro rozdelené, pričom 47 % súhlasí alebo úplne súhlasí s tým, že o nich nevie dosť na to, aby ich mohli použiť alebo investovať, zatiaľ čo 38 % ich celkovo považovalo za príliš riskantné. Napriek tomu 28 % respondentov už verí, že kryptomeny sú dobrou investíciou do budúcnosti,” uvádza výskum.

Mnoho spotrebiteľov uviedlo, že kryptomenám rozumejú oveľa lepšie ako v rovnakom čase minulého roku. Presne 29 % z nich tvrdilo, že vie o krypto viac ako pred rokom, a 26 % uviedlo, že ich investovanie do digitálnych aktív v tejto chvíli je pravdepodobnejšie ako by to bolo pred 12 mesiacmi.

Faktor použitia

Pokiaľ ide o to, čo robí kryptomeny užitočnými, neexistoval jasný názor. Dôvodom bolo to, že 27 % respondentov ich považovalo za budúcnosť platieb a 26 % ich považovalo za dobrého udržateľa hodnoty. Ďalších 27 % uviedlo, že je to budúcnosť bankovníctva, zatiaľ čo iba 17 % uviedlo, že použilo kryptomeny na niečo iné ako na investíciu.

Prieskum tiež zistil, že 9 % osôb použilo kryptomenu na platbu. Z týchto 9 %, to 97 % vyskúšalo prvýkrát v roku 2020 a 59 % v súčasnosti často používa krypto ako spôsob platby. Dokopy 44 % osôb, ktoré pomocou kryptomien uskutočnili platbu za posledný mesiac, uviedlo, že ide o ich preferovaný spôsob platby. Väčšina respondentov používa kombináciu debetných kariet, kreditných kariet a digitálnych peňaženiek, hoci len 23 % z nich si myslí, že krypto-platby sa stanú v budúcnosti štandardom. 

„Prijatie kryptomien sa zvýšilo tak rapídne, ako si to ani pred dvoma rokmi nikto nedokázal predstaviť,” uviedol Yordanov, hlavný viceprezident Skrill and NETELLER v Paysafe. „Vidíme, že krypto už nie je fenoménom a náš výskum o tom poskytuje ďalšie dôkazy. Existuje však významná príležitosť na zvýšenie povedomia o jeho potenciáli pre platby a prevody. Usilovne pracujeme na tom, aby sme ľuďom na celom svete uľahčili nákup a predaj kryptomien prostredníctvom Skrill and NETELLER,” dodal.

Zdroj: 

ZYCRYPTO, 2021. Research Finds Four In 10 Consumers Have Invested In Or Bought Crypto. [online]. [cit. 2021-05-28]. Dostupné na: https://zycrypto.com/research-finds-four-in-10-consumers-have-invested-in-or-bought-crypto/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments