-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Palestína údajne pracuje na svojej vlastnej digitálnej mene

Palestína údajne pracuje na svojej vlastnej digitálnej mene

Palestína sa snaží vytvoriť digitálnu menu, vďaka ktorej by získala určitú slobodu nad svojimi financiami. Odborníci sú ale voči tomuto novému dobrodružstvu skeptickí.

Kryptomeny sú späť v geopolitickom scenári. Palestínsky menový úrad údajne pracuje na vydávaní digitálnej meny ako stratégii na dosiahnutie vyššej úrovne finančnej nezávislosti.

Toto úsilie by zaradilo Palestínu na rovnaký zoznam s krajinami ako je Venezuela, Marshallove ostrovy, Bahamy, Čína a najnovšie aj Salvádor. Tie sa zaujímajú o schopnosti blockchainu zlepšiť efektívnosť ich finančnej infraštruktúry a získať tak trochu väčšiu nezávislosť od iných ekonomických mocností a obísť ich sankcie.

Palestínska štátna digitálna minca: praktické riešenie alebo politické hra?

Palestína má dosť zvláštnu politickú situáciu, hoci 138 z 193 Organizácie spojených národov (OSN) ju uznáva ako nezávislú krajinu, USA a Izrael (prinajmenšom dvaja z jej najdôležitejších politických rivalov) neuznávajú jej existenciu. Izrael v súčasnosti vykonáva v regióne dôležitú vojenskú, ba dokonca aj finančnú kontrolu.

Krajiny, ktoré uznali Palestínu ako samostatnú krajinu (zelené) vs. krajiny, ktoré ju neuznali (sivé). Zdroj: Wikipedia

A tu prichádza na rad blockchain ako možný poistný ventil alebo ako prostriedok politického protestu Palestíny proti Izraelu. Palestína nemá svoju vlastnú menu a spolieha sa skôr na zmiešanú ekonomiku, v ktorej sa pohybujú izraelské šekely, jordánske dináre a americké doláre.

Takže s ekonomikou ovládanou konkurenčnou treťou stranou je pre Palestínčanov takmer nemožné mať akúkoľvek finančnú suverenitu, keď im izraelské banky regulujú akékoľvek pohyby.

Izrael v súčasnosti zakazuje bankám uskutočňovať veľké hotovostné transakcie. Ukladá tiež obmedzenia množstva peňazí, ktoré môžu Palestínčania každý mesiac previesť do Izraela.

Podľa správy agentúry Bloomberg to bráni finančným transakciám medzi Palestínčanmi a môže to byť jeden z najdôležitejších dôvodov k pokusu o vytvorenie suverénnej meny bez vplyvu Izraela.

„Výsledkom je, že si [Palestínčania] niekedy musia požičiavať na krytie devízových platieb tretím stranám a uviaznu v húfoch izraelských bankoviek. To by mohol byť jeden z dôvodov, prečo by bola digitálna mena pre palestínsky menový systém veľmi atraktívna.”

Odborníci toho veľa neočakávajú

Palestínčania môžu byť optimistickí, ale veľa odborníkov nevidí v palestínskom úsilí veľkú nádej. Medzi touto skupinou je Raja Khalidi, riaditeľ Výskumného ústavu pre hospodársku politiku v Palestíne. Ten sa domnieva, že je prakticky nemožné, aby palestínska kryptomena uzrela svetlo sveta.

„Makroekonomické podmienky neexistujú, aby povoľovali palestínsku menu- digitálnu ani inú – ako prostriedok výmeny,” uviedol.

Barry Topf, bývalý poradca guvernéra Bank of Israel, ubezpečil, že táto mena nebude spĺňať dve hlavné funkcie peňazí:

„Nenahradí šekel, dinár ani dolár. Určite to nebude ani uchovávateľ hodnoty alebo preferovaná transakčná metóda.”

Zdá sa ale, že Palestína je odhodlaná pokračovať v tomto riskantnom čine, nakoľko nemá čo stratiť. V súčasnosti prebiehajú dve štúdie o kryptomenách, ktoré majú odborníkom pomôcť pochopiť ich fungovanie. Koniec koncov bude veľká časť jeho úspechu závisieť od podpory, ktorú dostane od iných medzinárodných orgánov, najmä od iných štátov.

A toto je vec diskusie pre politických analytikov, nie pre krypto-nadšencov.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Palestine Reportedly Working On Its Own Digital Currency. [online]. [cit. 2021-06-26]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/palestine-working-digital-currency/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments