-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Ethereum Testnet spaľuje 88K ETH pri príprave na EIP-1559

Ethereum Testnet spaľuje 88K ETH pri príprave na EIP-1559

Dlho očakávaný upgrade Etherea sa blíži. V Londýne sa spustí testnet a EIP-1559 začne spaľovať transakčné poplatky.

Londýnsky hard fork Ethereum bol uvedený na testovaciu sieť Ropsten dňa 24. júna v rámci prípravy na zavedenie hlavnej siete v júli.

Inovácia prinesie implementáciu veľmi očakávaného vylepšenia EIP-1559, ktoré upraví mechanizmus výpočtu transakčných poplatkov Etherea.

Ďalšou fázou zavedenia londýnskeho hard forku je nasadenie testovacej siete Goerli, ktorá je naplánovaná na 30. júna. Potom bude v testovacej sieti Rinkeby spustená 7. júla a neskôr v mesiaci mainnet.

Watch The Burn

Súčasťou upgradu EIP-1559 je okrem zmeny štruktúry poplatkov aj spálenie „základného poplatku”. Vďaka nemu bude Ethereum časom deflačné.

Bola zriadená webová stránka s názvom Watch The Burn, ktorá túto akciu sleduje. V čase písania článku sa na testovacej sieti spálilo 88 483 ETH. V súčasných cenách to predstavuje asi 177 miliónov dolárov.

Spoločnosť ConsenSys, ktorá sa zaoberá softvérovými riešeniami pre Ethereum, odhaduje, že ročná zmena celkovej cirkulácie sa zníži o 1,6 milióna ETH. V dnešných cenách sa to rovná spáleniu približne 3,2 miliardy dolárov, čo zníži ročnú mieru ponuky o 1,4 %.

Deflačné vlastnosti siete sa v roku 2022 ešte umocnia pri prechode na ETH 2.0, ktoré využíva proof-of-stake.

Vo februári zakladateľ spoločnosti Predictions Global, Ryan Berckmans, podrobne uviedol, ako by podľa jeho názoru mohla cena Etherea pomocou týchto deflačných mechanizmov vzrásť aj na päť-ciferné hodnoty. Tvrdil, že to účinne vracia ETH späť dlhodobým investorom a nie minerom, pretože ich majetok sa bude zvyšovať v dôsledku pálenia poplatkov.

Nádeje na veľké úspory poplatkov z modernizácie sa bohužiaľ rozplynuli. ConsenSys potvrdila, že to nie je zámerom EIP a dodala:

„Ako vedľajší efekt predvídateľnejšieho základného poplatku môže EIP-1559 viesť k určitému zníženiu cien poplatkov, ak predpokladáme, že predvídateľnosť poplatkov znamená, že používatelia nebudú tak často platiť zvýšené poplatky.”

Cena Etherea stagnuje

Cena Etherea v čase písania článku opäť dosiahla psychologickú úroveň 2 000 dolárov. Aktívum v daný deň stúplo o 4,2 % a zostáva v zostupnom trende.

Podľa internetovej platformy CoinGecko zaznamenalo Ethereum za posledných štrnásť dní pokles 20 %. Druhá najväčšia kryptomena sa v súčasnosti obchoduje oproti svojmu historickému maximu 4350 dolárov z 12. mája o 54 % nižšie. 

Môže teda chvíľu trvať, kým sa tieto deflačné vlastnosti a zvýšený dopyt prejavia na cenovej akcii.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Ethereum Testnet Burns 88K ETH in Preparation for EIP-1559. [online]. [cit. 2021-06-26]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/ethereum-testnet-burns-88k-eth-in-preparation-for-eip-1559/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments