21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Kryptomeny Odkedy cena BTC klesla pod 36 000 veľryby ho už naakumulovali v...

Odkedy cena BTC klesla pod 36 000 veľryby ho už naakumulovali v hodnote 5,5 miliárd dolárov

Údaje o derivátoch ukazujú, že veľryby agresívne nakupovali počas poklesu, keď cena Bitcoinu klesla pod 36 000 dolárov. To ale neznamená, že BTC už dosiahol dno.

Dnešné správy FUD („strach, neistota a pochybnosti”)  nedokázali uviesť nijaké nové súvislosti a iba obnovili staré informácie z Číny. Vyjadrenie čínskej vlády odhalilo plány „zastaviť ťažbu a obchodovanie Bitcoinu”.

Zatiaľ čo retailoví obchodníci sa týmto typom správ ľahko vydesia, veľryby a skúsení obchodníci vedia, ako spoznať nákupnú príležitosť, kam patril aj prípad posledného poklesu na 36 200 dolárov.

Čína zakázala obchodovanie Bitcoinu v roku 2017

Čínsky výbor pre finančnú stabilitu a rozvoj predstavil všeobecné usmernenia ku niekoľkým otázkam vrátane reformy stredných finančných inštitúcií a zásahu proti nezákonným činnostiam v oblasti cenných papierov. Nešlo teda o cielený útok na Bitcoin a ani sa to nelíšilo od konania z minulých rokov.

Dňa 18. mája obchodné asociácie patriace pod Čínsku ľudovú banku varovali finančné inštitúcie a ďalšie členské organizácie, aby sa nezapájali do transakcií s kryptomenami.

Obchodovanie s kryptomenami je v Číne zakázané od septembra 2017. Obavy týkajúce sa uhlíkových emisií z ťažobných operácií BTC vyjadrili pred tromi týždňami čínske štátne médiá PengPai.

Čínske úrady sa dokonca zameriavajú aj na platformy, ktoré sprostredkovali prístup na trh a to od roku 2018. Niektoré stránky poskytujúce obchodovanie s kryptomenami pôsobili v krajine aj nelegálne. Väčšinu však úrady identifikovali a zrušili v roku 2019 .

Indikátory derivátov signalizujú akumuláciu
Pomer long/short BTC, najlepších obchodníkov OKEx. Zdroj: Bybt

Burzami poskytované údaje poukazujú na pomer long a short pozícií. Analýzou pozícií každého klienta na derivátové kontrakty a futures môžeme získať jasnejší obraz o tom, či sa profesionálni obchodníci prikláňajú k býčiemu alebo medvediemu trendu.

Veľryby a skúsení obchodníci na OKEx dosiahli v skorých ranných hodinách v piatok 21. mája pomer 1,08 medzi long a short pozíciami. To znamená že long obchody prevládajú o 8 %. Za zmienku stojí fakt, že táto úroveň bola najnižšia za 30 dní, čo naznačuje nedostatok presvedčenia, že cena bude rásť. Avšak títo profesionálni obchodníci otvorili počas dňa býčie pozície, keď sa Bitcoin dostal pod úroveň 37 000 dolárov, čo zvýšilo dominanciu longov o 62 %.

Objemové sviečky potvrdzujú túto teóriu

Obchodované objemy sú najlepším indikátorom na potvrdenie aktivity veľrýb. Cenové dno sa musí zhodovať aj s objemovými ukazovateľmi. Aj keď má každý obchod kupujúceho a predávajúceho, pri nízkych objemoch obchodovania môže dôjsť k extrémnej volatilite, a teda nemusí nevyhnutne zahŕňať profesionálnych obchodníkov.

Objem obchodov BTC. Zdroj: Coinanalyze

Pri pohľade na vyššie uvedené údaje by nemalo byť pochýb o tom, že veľryby a obchodníci 21. mája agresívne skúpili pokles na hladine 36 200 dolárov. Pozorované obchodné objemy prekonali za štyri hodiny 5,6 miliárd dolárov. To predstavuje extrém aj pri 12 % pohybe cien.

Pre predstavu, denný priemerný objem za posledný mesiac predstavuje 11 miliárd dolárov. Kombináciou týchto údajov s pomerom long/short obchodov derivátov by sa teda malo vychádzať z toho, že niektorí veľkí hráči boli dostatočne odvážni na to, aby si kúpili aj posledný pokles.

Aj keď nikto nevie predpovedať, či cez víkend cena neklesne aj pod 36 200 dolárov, môžeme predpokladať, že tí, čo teraz vo veľkom nakupujú, budú svoje pozície držať veľmi dlho. 

Zdroj: 

COINTELEGRAPH, 2021. Whales scooped up $5.5B in Bitcoin as BTC price dropped below $36K. [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/whales-scooped-up-5-5b-in-bitcoin-as-btc-price-dropped-below-36k

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments