21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Nigéria: Cena Bitcoinu sa v krajine vymkla spod kontroly

Nigéria: Cena Bitcoinu sa v krajine vymkla spod kontroly

Je to zhruba 11 dní, čo Nigérijská centrálna banka zakázala všetkým regulovaným finančným inštitúciám poskytovať služby na burzách kryptomien v krajine. S rizikom prísnych pokút boli všetky banky a inštitúcie vyzvané na okamžité uzavretie účtov krypto-príbuzných firiem.

V nadväznosti na kontroverzný krok podľa posledných dostupných údajov z Google Trends prevyšuje verejný záujem o Bitcoiny (BTC) v Nigérii naďalej ostatné krajiny. Ešte výraznejšia je vysoká 36% prémia na cene Bitcoinu 16. februára.

Prémia sa premieta do ceny 71 150 $ za Bitcoin v porovnaní s priemernou cenou na spotovom trhu 51 314 $ vypočítanou v cenovom indexe spoločnosti Cointelegraph. Poistné je tiež neporovnateľné s piatimi ďalšími najväčšími poistkami na svete. Tie sú nasledovné: 3,24% v Južnej Afrike a 1% až 3% v Argentíne, Peru, Malajzii a Vietname.

Ako minulý týždeň načrtla analýza spoločnosti Cointelegraph, zdá sa, že okamžitý dopad zákazu centrálnych bánk urobil len málo pre potlačenie toho, čo jeho autor nazval „hyperbitcoinizáciou” kultúry maloobchodu v krajine. 

Blockchain.com zverejnil v auguste 2020 správu, ktorá odhaľuje, že Nigéria bola od apríla tohto roku najvýkonnejšou krajinou na svojej platforme. Trendy Google v tom čase takisto odrážali pretrvávajúce najvyššie umiestnenie v krajine, pokiaľ ide o záujem globálneho vyhľadávania Bitcoinov.

S odvolaním sa na dôsledky zákazu centrálnej banky minulý týždeň zastavila nigérijská Komisia pre cenné papiere svoje plánované regulačné sandbox pre krypto-firmy.

Nigérijský senátor, Sani Musa, 11. februára poznamenal nasledovné. Bitcoin predstavuje významnú hrozbu pre národnú fiat menu, nairu. Iní zákonodarcovia proti jeho argumentácii namietali argumentom v prospech zásahu proti nepoctivým aktérom používajúcim krypto namiesto toho, aby chránili občanov pred „veľkým” podnikaním” a využili príležitosť v priemysle kryptomien.

Zástupcovia istého kryptomenového podniku v Nigérii odmietli komentovať prémiu. Citovali pritom citlivé prostredie po zákaze poskytovania bankových služieb krypto-firmám zo strany Nigérijskej centrálnej banky.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Bitcoin selling at 36% premium in Nigeria. [cit. 2021-02-22]. [online]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-selling-at-36-premium-in-nigeria

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments