21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Ministerstvo financií USA navrhuje, aby sa transakcie kryptomien nad 10 000 USD...

Ministerstvo financií USA navrhuje, aby sa transakcie kryptomien nad 10 000 USD nahlasovali daňovým úradom

Vládne orgány uvádzajú, že kryptomeny môžu spôsobovať výrazný problém v snahe detegovať ilegálne aktivity.

Predstavitelia amerického ministerstva financií požadujú od kryptomenových búrz a depozitárov, aby oznamovali daňovým úradom každú transakciu nad 10 000 dolárov. 

V dnes zverejnenej správe prezidenta Joe Bidena hovoriacej o návrhoch zákonov týkajúcich sa prevažne daní, sa ministerstvo financií zameralo na digitálne aktíva tým, že navrhlo, aby korporácie vrátane bánk, poskytovateľov platieb a kryptomenových búrz zverejňovali každoročne viac informácií o finančných pohyboch počnúc rokom 2023. Americký daňový úrad (IRS) v súčasnosti nemá nezávislé overenie takýchto transakcií. To by potenciálne mohlo viesť k zväčšeniu daňovej medzery, rozdielu medzi zaplatenými a nezaplatenými daňami.

„Finančné inštitúcie majú veľa cenných informácií a dokonca už poskytujú správy tretích strán úradu IRS,” uvádza sa v správe. „Využívanie týchto informácií namiesto zavádzania nových požiadaviek na daňových poplatníkov je osvedčeným spôsobom, ako zefektívniť kontrolu.”

Vládny orgán uviedol, že kryptomeny predstavujú „významný problém pri detekcii nelegálnej činnosti”. Konkrétne sa zmienil aj o tom, že môže mať v hľadáčiku práve krypto-biznisy:

„Zachytávali by sa aj spoločnosti, ktoré dostávajú kryptomeny so spravodlivou trhovou hodnotou viac ako 10 000 dolárov. Aj keď majú kryptomeny len malý podiel na súčasných obchodných transakciách, takéto komplexné hlásenia sú nevyhnutné, aby sa minimalizovalo pokušenie a samotné zatajovanie častí príjmov.” 

Podľa údajov IRS bolo v rokoch 2011 až 2013 zaplatených „dobrovoľne a načas”  83,6 % daní. Správa ministerstva financií však predpokladá, že daňová medzera v nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne zhruba 7 biliónov dolárov, pričom návrh sa zameral na zmenšenie tejto potenciálnej medzery o takmer 10 %. Tvrdí, že vláda bude v prípade akýchkoľvek daňových nezrovnalostí schopná efektívnejšie kontrolovať spoločnosti. To ich motivuje k správnemu vykazovaniu všetkých transakcií.

Ministerstvo financií sa obáva obchodovania s kryptomenami pomocou hotovosti, ako jedného zo spôsobov ochrany spoločností pred očami úradov. Hoci IRS dokázal získať údaje o jednotlivých krypto-daňových poplatníkoch z niektorých búrz, entity využívajúce hotovosť a kryptomeny sú pre daňové regulátory zdanlivo neviditeľné.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. US Treasury proposes crypto transactions over $10K be reported to IRS. [online]. [cit. 2021-05-21]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/us-treasury-proposes-crypto-transactions-over-10k-be-reported-to-irs

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments