21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny MakerDAO sa usiluje rozšíriť kolaterálne aktíva a vylepšiť likvidačný mechanizmus

MakerDAO sa usiluje rozšíriť kolaterálne aktíva a vylepšiť likvidačný mechanizmus

Nový likvidačný modul MakerDAO bol navrhnutý tak, aby používateľom aplikácie Maker ponúkol väčšiu predvídateľnosť a bezpečnosť.

Pre spoločnosť MakerDAO bolo navrhnutých niekoľko nových typov kolaterálov. Tie potenciálne zvyšujú počet digitálnych aktív, ktoré je možné teraz použiť na razenie jeho stablecoinu DAI. 

Hlasovanie sa začalo 19. apríla a potrvá štrnásť dní.

Ako kolaterály pre Maker (MKR) bolo navrhnutých sedem tokenov. Medzi ne patrí Moss Carbon Credit (MCO2), stavené Ethereum Rocket Pool (rETH), 1-palcový decentralizovaný výmenný token (1INCH) a BadgerDAO Sett token (bBADGER).

Hlasuje sa aj o troch tokenoch poskytovateľa likvidity (LP) vrátane tokenu DAI / USDC LP spoločnosti SushiSwap, tokenu LP DAI – PAX od spoločnosti Uniswap a tokenu LP GUSD-DAI spoločnosti Uniswap.

Ak budú schválené, bude možné tieto aktíva uložiť ako kolaterál na podporu vytvorenia nového DAI.

Komunita MakerDAO tiež hlasuje o správe vecí verejných o navrhovanej aktualizácii svojho likvidačného systému, ktorý sa nazýva MIP-45. 

Likvidácie vykonáva spoločnosť Maker. Dôvodom je, aby sa udržalo viazanie DAI na americký dolár zabezpečením toho, že všetky stabilné tokeny generované pomocou spoločnosti Maker sú dostatočne kryté kolaterálom. Jeho pomer sa líši v závislosti od aktíva.

Protokol pracuje na aktualizácii v reakcii na krach „Čierneho štvrtka” v marci 2020. Vtedy došlo k likvidácii kolaterálu miliónov používateľov po tom, čo cena Etherea klesla zhruba o 50 % za 30 hodín.

Maker popisuje nový likvidačný engine ako zvyšujúci predvídateľnosť a bezpečnosť protokolu:

„Nový systém likvidácie funkčne poskytne väčšiu bezpečnosť, predvídateľnosť a decentralizáciu. To uľahčí širšiu účasť komunity tvorcov a sektoru DeFi ako celku.”

V prípade prijatia návrhu dôjde k niekoľkým úpravám jeho inteligentných zmlúv, vrátane zvýšenia „prahu núdzového vypnutia” z 50 000 na 75 000 MKR. 

Tento mechanizmus je zásadnou bezpečnostnou funkciou, ktorá umožňuje systému vypnúť a sprístupniť podkladové zabezpečenie na uplatnenie vlastníkmi Dai a Vault.

Medzi ďalšie navrhované úpravy patrí vylepšenie modelu aukcie na likvidáciu kolaterálu, integrácia agregátora DeFi s cieľom umožniť väčšiu konkurenciu medzi uchádzačmi a prístup k väčšej likvidite trhu a podpora okamžitých pôžičiek.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. MakerDAO moves to expand collateral assets and upgrade liquidation engine. [online]. [cit. 2021-04-21]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/makerdao-moves-to-expand-collateral-assets-and-upgrade-liquidation-engine

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments