21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Ktorú „zelenú" kryptomenu akceptuje Tesla ako platobnú metódu?

Ktorú „zelenú” kryptomenu akceptuje Tesla ako platobnú metódu?

Elon Musk prezradil, že Tesla zastaví všetky transakcie BTC z dôvodu ochrany životného prostredia, pričom sa firma bude zameriavať na energeticky efektívnejšie kryptomeny.

Dňa 13. mája spôsobil Elon Musk rozruch na kryptomenovom trhu svojím vyjadrením, že Tesla už nebude akceptovať Bitcoin ako jednu z foriem platby, kým sa jeho ťažba nestane ekologickejšou.

Musk poznamenáva, že zatiaľ čo Tesla čaká na prechod Bitcoinu na obnoviteľnú energiu, bude sa spoločnosť zameriavať na iné kryptomeny, ktoré využívajú oproti Bitcoinu len menej ako 1 % energie.

Tento tweet začal vo svete kryptomien šialenstvom a ľudia už vo veľkom špekulujú o tom, aké kryptomeny môžu Teslu zaujať. 

Influencer „The Cryptic Poet” sa svojim 45 000 followerom na Twitteri podelil o svoju predpoveď, že „Tesla použije buď ETH alebo XRP“. Napriek tomu jeden z čitateľov pod menom „Massimo” poukázal na to, že ak Tesla používa ETH v súčasnom stave, ktorý používa Proof-of-Work, bolo by to to isté, ako keby ostali pri Bitcoine.

Podľa analýzy dátových centier TRG sa odhaduje, že Bitcoin spotrebuje na 1 transakciu v priemere okolo 700 kilowatthodín. Aj keď každý rok spotrebuje približne toľko energie ako Holandsko, jeho ročná uhlíková stopa je podľa Digiconomistu bližšie ku hodnotám v Singapure. Je to pravdepodobne vďaka lacnej obnoviteľnej energii na značnú časť ťažby. (Poznámka: odhady spotreby energie na transakciu sú kontroverzné, takže sa môžu používať len ako veľmi približný porovnávací nástroj.)

Ethereum a PoS

Ethereum spotrebuje odhadom 62,56 KWh na transakciu. Sieť Ethereum je v súčasnosti zabezpečená rovnakou energeticky neúčinnou metódou konsenzu ako Bitcoin – Proof-of-Work alebo PoW. Digiconomist odhaduje, že ročná uhlíková stopa siete Ethereum je porovnateľná s uhlíkovou stopou v Sudáne.

Tieto problémy sa však majú vyriešiť nadchádzajúcim prechodom siete na ETH 2.0, ktorý zavedie Proof-of-Stake alebo PoS. Podľa spoločnosti Nimbus sa konsenzus PoS odhaduje na 99 % energeticky efektívnejší ako PoW.

Začiatkom tohto mesiaca prispel prispievateľ Rocket Pool, Joe Clapis, ktorý na svojom prednom trávniku spustil 10 validátorov Eth2 po dobu 10 hodín pomocou powerbanky a pevného disku pripojeného k Raspberry Pi.

Ale všetky chainy Proof-of-Stake sú preukázateľne o 99 % efektívnejšie ako Bitcoin, takže Tesla si mohla pekne vybrať ktorýkoľvek z nich, od Solany po Cardano, a všetko medzi tým.

Ripple

Spoločnosť Ripple (XRP) by si mohla Tesla zvoliť okamžite (v závislosti na žalobe SEC), pretože všetky tokeny XRP boli vopred vyťažené a transakcie spoločnosti XRP vyprodukujú podľa dátových centier TRG iba 0,0079 KWh. Spoločnosť Ripple pravidelne zverejňuje príspevky na blogoch. Zároveň vydáva správy o tom, aká je energeticky efektívna v porovnaní s blockchainmi typu Proof-of-Work.

Stellar22

Stellar Lumen (XLM) tiež nasleduje model XRP, pretože všetky jeho tokeny boli razené pri vzniku. Sieť tiež využíva Stellar Consensus Protocol alebo SCP, na ktoré sa spolieha pri autentifikácii transakcií. Tá si údajne vyžaduje menej energie ako modely podielov PoW a PoS.

Algorand

Algorand by takisto mohol byť jedným z favoritov. Nielenže funguje na princípe Pure Proof-of-Stake, ale tím, ktorý sa oň stará, oznámil, že 22. apríla sa jeho blockchain stal úplne uhlíkovo neutrálnym. Algorand tiež uzavrel partnerstvo so španielskou fin tech spoločnosťou ClimateTrade. Tá buduje na trhu CO2systém umožňujúci spoločnostiam sledovať ich emisie pri sledovaní všeobecných udržateľných cieľov. Spoločnosti budú spolupracovať na implementácii Oracle o udržateľnosti, aby sa sieť stala uhlíkovo negatívnou.

Dogecoin

Dlhoročný obľúbený Dogecoin Elona Muska by mohol byť nečakaným favoritom v tomto súboji. Meme coin skutočne využíva väčšinu svojej ťažby v sieti Litecoin, ktorá využíva Proof-of-Work. Zatiaľ čo však ťažba Bitcoinov využíva ultrakomplexný algoritmus SHA-256, Dogecoiny a Litecoiny sa ťažia pomocou programu Scrypt. Ten je energeticky efektívny a rýchlejší (aj keď podstatne menej bezpečný). Je zaujímavé, že zatiaľ čo dátové centrá TRG stanovujú spotrebu energie LTC na 18,522 KWh na transakciu, odhaduje sa, že Dogecoin používa iba 0,12 KWh na transakciu.

Je možné že Elon Musk sledoval rôzne odhady spotreby energie, čo mohlo spôsobiť pridanie ankety, či by ľudia chceli aby Tesla akceptovala Dogecoin.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Which ‘green’ cryptocurrency is Tesla likely to add for payments? [online]. [cit. 2021-05-13]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/which-green-cryptocurrency-is-tesla-likely-to-add-for-payments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments