-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Krypto-regulácie by mali byť komplexné, konzistentné a koordinované, hovorí MMF

Krypto-regulácie by mali byť komplexné, konzistentné a koordinované, hovorí MMF

MMF tvrdí, že krypto-aktíva narúšajú existujúci finančný systém a mali by sa globálne regulovať komplexným a konzistentným spôsobom.

Medzinárodný menový fond (MMF) nedávno zverejnil niekoľko odporúčaní, ako efektívne regulovať sektor kryptomien na celom svete.

V nedávnom blogovom príspevku MMF uznal, že krypto-aktíva rýchlo revolučne zmenili celý globálny finančný systém. Politici sa však stále snažia monitorovať riziká spojené s trhom.

Regulačné orgány musia konať rýchlo

Finančná inštitúcia poukázala na to, že rýchly rast krypto-priemyslu spôsobil, že sa prepojil s regulovanými ekonomickými systémami, pričom je stále neregulovaný.

MMF poznamenal, že tieto prepojenia môžu predstavovať vážne riziká, ak globálni finanční regulátori nezasiahnu rýchlo, aby zmiernili hrozby a nevyužili revolučnú silu kryptomien.

„Politici majú problém monitorovať riziká z tohto rozvíjajúceho sa sektora, v ktorom mnohé činnosti nie sú regulované. V skutočnosti si myslíme, že tieto riziká finančnej stability by sa v niektorých krajinách mohli čoskoro stať systémovými,” píše sa v správe.

MMF vyzval na „komplexný, konzistentný a koordinovaný” prístup k regulácii krypto-priestoru. Zdôraznil pritom, že nekoordinované regulačné opatrenia môžu „uľahčiť potenciálne destabilizujúce kapitálové toky“, keďže väčšina krypto-firiem operuje zo zahraničia”.

Návrh MMF

Na efektívnu reguláciu kryptomien na globálnej úrovni MMF uviedol tri základné požiadavky, ktoré musia regulačné orgány splniť.

Po prvé, poskytovatelia krypto-služieb, ktorí poskytujú niekoľko kritických funkcií vrátane prenosu, ukladania, vyrovnania a úschovy digitálnych aktív, by mali mať licenciu alebo autorizáciu. Kritériá udeľovania licencií by sa tiež mali jasne stanoviť a mali by ich prideliť príslušné orgány.

Po druhé, požiadavky by mali vyhovovať hlavným funkciám týchto krypto-aktív. Napríklad investičné produkty by mali mať požiadavky podobné požiadavkám obchodníkov s cennými papiermi. Zároveň by mali byť monitorované regulátormi cenných papierov. Platobné produkty by mali disponovať požiadavkami podobnými tým, ktoré majú banky. Okrem toho by ich mala regulovať centrálna banka.

Po tretie, vlády rôznych krajín by mali nariadiť regulovaným finančným inštitúciám, aby poskytovali jasné a komplexné podrobnosti o ich vystavení sa kryptomenám.

MMF tiež varoval pred narastajúcim využívaním kryptomien vo väčšine rozvojových krajín. Uvádza:

„Niektoré rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky čelia bezprostrednejšiemu a akútnejšiemu riziku nahradenia meny prostredníctvom krypto-aktív, tzv. „kryptoizácie”. Opatrenia na riadenie toku kapitálu budú musieť byť doladené vzhľadom na kryptoizáciu.”

Začiatkom júla, krátko po tom, čo prijal Salvádor Bitcoin ako zákonné platidlo, MMF varoval, že používanie kryptomien ako národnej meny prináša so sebou množstvo rizík.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, Crypto Regulations Should Be Comprehensive, Consistent, and Coordinated, Says IMF. [online]. [cit. 2021-12-13]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/crypto-regulations-should-be-comprehensive-consistent-and-coordinated-says-imf/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments