27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Južná Kórea plánuje zaviesť 20 % daň z kryptomenových transakcií

Južná Kórea plánuje zaviesť 20 % daň z kryptomenových transakcií

Úradníci v Južnej Kórei oznámili zámer zdaňovať krypto-transakcie s platnosťou od budúceho roka.

Počnúc daňovým rokom 2022 budú ľudia investujúci do akcií a dlhopisov zdaňovaní z kapitálových ziskov, ktoré dosiahnu viac ako 50 miliónov wonov, čo je 45 000 dolárov. Na nepredajné prevody vlastníctva kryptomien sa budú tiež vzťahovať „zákonné sadzby dane z darovania a dedičstva” až do výšky 50 %.

Napriek očakávanému odporu a požiadavkám na oneskorenie zo strany juhokórejských investorov sa zdaňovanie zavádza podľa plánu. Mnoho investorov sa sťažuje na to, prečo sa daň vzťahuje iba na kryptomeny a prečo sa tieto nové sadzby zdaňovania neuplatňujú aj na transakcie na trhoch s akciami. Zatiaľ čo sú krypto-investori proti tomuto kroku, štúdia ukázala, že občania Južnej Kórey vo všeobecnosti podporujú novú daň.

Plán bol pôvodne oznámený začiatkom roka počas medzirezortného medzi-agentúrneho stretnutia. Na stretnutie dohliadal šéf koordinácie vládnej politiky, Koo Yoon-Cheol.  

Podľa nových predpisov sa zisky z krypto-transakcií budú považovať za „rôzne príjmy” a budú podliehať novej daňovej sadzbe. Investori musia pri vyplňovaní daňových priznaní z príjmu v máji 2023 hlásiť už aj zisky z virtuálnych aktív. Vládni úradníci tiež vyzvali na rozšírenie úsilia Komisie pre finančné služby (FSC) zameranej na potlačenie nezákonných alebo nedovolených aktivít na krypto-trhu do konca septembra.

Doteraz bolo z daňových únikov obvinených 676 ľudí, ktorých digitálne aktíva prevzali soulské úrady. Celkovo skupina predstavovala 27,8 biliónov wonov (25 miliárd dolárov) z juhokórejskej daňovej medzery. V rámci tohto zákroku sa bude od kryptobúrz spadajúcich pod jurisdikciu Južnej Kórey vyžadovať zdieľanie obchodných a transakčných záznamov. 

Soulský krypto-daňový plán je v pohybe už mesiace

Aj keď veľa juhokórejských digitálnych investorov proti týmto zmenám protestuje, príchod krypto-daňového plánu by ich nemal prekvapiť. Len minulý mesiac, juhokórejský minister financií, Hong Nam-ki, uviedol, že vláda bude v tomto pláne pokračovať.

Hong tiež posilnil svoj postoj, že virtuálne aktíva nemožno považovať za menu a že nikto nemôže zabezpečiť momentálne obchodovanú trhovú hodnotu virtuálnych aktív. „Keď sa z transakcií s virtuálnymi aktívami generujú kapitálové zisky, nemôžeme pomôcť zavedením dane na dosiahnutie daňovej rovnosti,” uviedol Hong. 

Podľa súčasného kórejského daňového zákona vláda zdaňuje zisky z „nehmatateľných aktív”, ako sú základné obchodné práva. Podľa globálnych účtovných predpisov sú aktíva v kryptomene tiež označované ako nehmatateľný majetok. Hong ďalej uviedol, že digitálne meny sú iba virtuálnymi aktívami, a preto majú nulovú skutočnú hodnotu. 

Zdaňovanie nie je jediným krokom, ktorý juhokórejské úrady plánujú. FSC tiež plánuje obmedziť krypto-prepojených podnikateľov v uskutočňovaní transakcií pomocou ich spoločností. Cieľom je znížiť pravdepodobnosť toho, že by sa manipulácia s cenami a nekalé činnosti stali väčšími problémami ako sú v súčasnosti. FSC uvádza, že počet spoločností, na ktoré sa vzťahuje toto obmedzenie, sa pohybuje okolo 60.

Zdroj: 

BEINCRYPTO, 2021. South Korea to Impose 20% Income Tax on Crypto Transactions. [online]. [cit. 2021-05-29]. Dostupné na: https://beincrypto.com/south-korea-impose-20-income-tax-on-crypto/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments