Hodleri Cardana sú nadšení prípravou predstavenia testnetu pre Alonzo Blue

0
223

Jedna zo spoločností stojacich za blockchainom Cardano (ADA), Input Output Hong Kong, oznámila, že spustila test vylepšenia Alonzo, ktoré prinesie do siete inteligentné kontrakty a umožní jej poskytovanie finančných decentralizovaných aplikácií.

Ako uvádza TheStreet, hard fork Alonzo je ďalším krokom siete v sérii upgradov, ktoré jej umožňujú zavádzať inteligentné kontrakty. Tie umožnia, aby boli aplikácie DeFi postavené na sieti Cardana, čo mu umožní konkurovať kryptomenám ako sú Ethereum, Binance Smart Chain, Polkadot a Solana.

Hard fork Alonzo je súčasťou éry „Goguen“ pomenovanej po Josephovi Goguenovi, americkom profesorovi počítačových vied Kalifornskej univerzity a Oxfordskej univerzity. Goguenova éra prichádza po Shelleyovej fáze. V nej sa Cardano stalo decentralizovaným blockchainom a členovia komunity sa stali validátormi.

Alonzo bude prebiehať v niekoľkých fázach, pričom každá z nich sa predstaví verejnosti, keď bude úplne integrovaná. Prvá, modrá, je zatiaľ tá, ktorá sa zavádza do testnetu. Tento proces bude údajne trvať celkovo 90 dní. Inteligentné kontrakty v Cardane ako také by mali byť povolené do konca augusta.

Ako informoval CryptoGlobe, sieť Cardano nedávno dosiahla nový míľnik, pretože je na nej teraz vytvorených milión peňaženiek . Míľnik bol dosiahnutý v čase, keď sa každý deň vytvárajú tisíce nových peňaženiek. Dôvodom je to, že sa pravdepodobne k sieti pripojí viac používateľov v očakávaní zavedenia inteligentných kontraktov.

Sieť Alonzo testnet sa podľa webových stránok vývojárskych spoločnosti Cardano bude v priebehu nasledujúcich týždňov rozširovať, aby zahŕňala viac používateľov a integrovala nové funkcie ešte pred jeho nasadením. Rovnako ako v iných sieťach, aj niektoré projekty DeFi založené na Ethereu budú môcť využívať kontrakty Cardano.

Ethereum v súčasnosti vedie, pokiaľ ide o decentralizované financovanie, ale jeho vysoké poplatky spôsobili, že menší investori ho prestali využívať. Konkurenti ako Binance Smart Chain a Solana získavajú čoraz väčší podiel na trhu kvôli svojim nižším poplatkom za transakcie. V poslednej dobe tiež prudko rastie Polygon, ktorý funguje na vrstve 2 Etherea.

Input Output Hong Kong taktiež oznámil, že uvedie na trh konvertor umožňujúci investorom zamieňať tokeny ERC-20 z blockchainu Ethereum za ekvivalentné tokeny založené na Cardane, aby mohli komunikovať s protokolmi v sieti Cardano.

Cena ADA za posledných pár mesiacov explodovala. Údaje z CryptoCompare ukazujú, že za posledných 12 mesiacov vzrástla cena kryptomeny o neuveriteľných 2 900 %, a to aj po nedávnom prepade trhu, ktorý ovplyvnil cenovú výkonnosť. V čase písania článku sa Cardano obchoduje za 1,5 dolára.

Zdroj: 

CRYPTOGLOBE, 2021. Cardano ($ADA) HODLers Excited As Testnet for ‘Alonzo Blue’ Gets Gets Ready For Launch. [online]. [cit. 2021-05-29]. Dostupné na: https://www.cryptoglobe.com/latest/2021/05/cardano-ada-hodlers-excited-as-testnet-for-alonzo-blue-gets-gets-ready-for-launch/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here