24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Kryptomeny JPMorgan naznačuje, že prijatie Bitcoinu v Salvádore nemá žiadne ekonomické výhody

JPMorgan naznačuje, že prijatie Bitcoinu v Salvádore nemá žiadne ekonomické výhody

Zdá sa, že rozhodnutie Salvádoru prijať Bitcoin ako zákonné platidlo v krajine nerobí príliš veľký dojem na giganta Wall Street, spoločnosť JPMorgan.

JPMorgan o prijatí Bitcoinu v Salvádore

V nedávnej správe pre investorov, ktorú tweetoval korešpondent Financial Times, Robin Wigglesworth, spoločnosť JPMorgan poznamenala, že nedávny krok Salvádoru zameraný na prijatie BTC ako zákonného platidla bol predurčený k rastu. Podľa americkej investičnej banky však rozhodnutie krajiny nemá žiadny ekonomický prínos a dodáva, že môže brániť jej rokovaniam s Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Podľa vyhlásenia JPMorgan:

„Je ťažké vidieť akékoľvek hmatateľné ekonomické výhody spojené s prijatím Bitcoinu ako druhej formy zákonného platidla a navyše to môže ohroziť rokovania s MMF.”

MMF mal v skutočnosti isté pripomienky k snahe Salvádoru legalizovať Bitcoin. Hovorca MMF, Gery Rice, uviedol, že v súvislosti s rozhodnutím krajiny existujú ekonomické a právne obavy. Podľa Ricea:

„Prijatie Bitcoinu ako zákonného platidla nastoľuje množstvo makroekonomických, finančných a právnych problémov, ktoré si vyžadujú veľmi dôkladnú analýzu. Pozorne sledujeme vývoj a budeme pokračovať v konzultáciách s úradmi.”

Salvádor sa stal prvou krajinou, ktorá z Bitcoinu urobila zákonné platidlo popri dolári. Stalo sa tak po rozhodnutí supermajority z kongresu krajiny. Prezident krajiny, Nayib Bukele, tiež uviedol, že vláda udelí občianstvo jednotlivcom, ktorí investujú Bitcoin do štátnej ekonomiky. V poslednej dobe oznámil Bukele plány využívať na ťažbu BTC tektonickú energiu.

BIS sa pripája ku skeptikom ohľadne Salvádoru

Spoločnosť JPMorgan ďalej uviedla, že rozhodnutie Salvádoru môže mať vplyv na spôsob zaobchádzania s Bitcoinom vo väčších krajinách.

„Otázkou zostáva, či má označenie Bitcoinu ako zákonného platidla všeobecne uznávaným národom nejaké mechanické dôsledky v oveľa väčších ekonomikách podliehajúcim daňovým zákonom, bankových a finančných predpisoch a ďalších oblastiach.”

Zatiaľ čo krok Salvádora legalizovať BTC zaznamenal obrovskú podporu zo strany krypto-komunity, tento krok je naďalej považovaný za skeptický. Okrem JPMorgan a MMF sa touto záležitosťou zaoberala aj Banka pre medzinárodné platby (BIS).

Benoit Coeure, vedúci inovačného centra BIS, označil rozhodnutie Salvádoru prijať Bitcoin ako zákonné platidlo za „zaujímavý experiment”. Uviedol, že BTC je špekulatívne aktívum. Zároveň dodal, že BIS verí, že BTC sa nekvalifikuje ako platobná metóda.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. JPMorgan Implies that El Salvador’s Bitcoin Move Has no Economic Benefits. [online]. [cit. 2021-06-14]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/jpmorgan-implies-that-el-salvadors-bitcoin-move-has-no-economic-benefits/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments