-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Indovia presunuli svoju pozornosť zo zlata na Bitcoin a iné kryptomeny

Indovia presunuli svoju pozornosť zo zlata na Bitcoin a iné kryptomeny

Indovia milujúci zlato investovali v roku 2021 do kryptomien 200-krát viac ako v roku 2020, pričom drahý kov odsunuli na druhú koľaj.

Obyvatelia Indie, ktorá je známa ako národ milujúci zlato, zvýšili tento rok svoje investície do digitálnych aktív z vlaňajších 200 miliónov dolárov na 40 miliárd dolárov. Exponenciálny rast znie pôsobivo vzhľadom na nepriaznivé krypto regulácie, ktoré pochádzajú priamo z centrálnej banky.

Indovia obdivujú zlato, ale milujú krypto

Spoločnosť Chainalysis uviedla, že indická populácia začala v roku 2021 masívne investovať do kryptomien. Podľa údajov sa minuloročné investície rovnali 200 miliónom dolárov, zatiaľ čo čísla v tomto roku raketovo vzrástli na 40 miliárd dolárov, aj keď je stále ešte len polovica roka 2021.

Posledné štatistiky zodpovedajú verejnému názoru, že na kryptomeny by sa dalo pozerať ako na náhradu zlata alebo uchovávateľa hodnoty. Chainalysis pripomenula, že Indovia sú posadnutí drahým kovom a domácnosti ho vlastnia viac ako 25 000 ton.

Richi Sood je jedným z miestnych obyvateľov, ktorý zmenil svoju investičnú stratégiu zo zlata na digitálne aktíva. Tridsaťdvaročný podnikateľ, ktorý od konca roku 2020 alokoval okolo 1 milióna rupií (13 400 dolárov) do Bitcoinu (BTC), Etherea (ETH) a Dogecoinu (DOGE), vysvetlil, prečo je krypto-trh lepší ako samotné zlato:

„Radšej by som vložil svoje peniaze do kryptomeny ako do zlata. Kryptomeny sú transparentnejšie ako zlato alebo iné aktíva a prinášajú vyššie výnosy za kratšie obdobie.”

Podľa prieskumu obchoduje v Indii s kryptomenami v Indii až 15 miliónov ľudí. Výrazne prekonáva napr. Veľkú Britániu, kde na trh vstúpilo iba 2,3 milióna jednotlivcov. Okrem toho najväčšia svetová ekonomika, USA, s 23 miliónmi investorov, nemá pred Indiou až taký veľký náskok.

Sandeep Goenka, spoluzakladateľ ZebPay, odhalil dôvody, pre ktoré India zaznamenala tento masívny nárast:

„Považujú za oveľa jednoduchšie investovať do kryptomien ako do zlata, pretože tento proces je oveľa jednoduchší. Pripojíte sa online, môžete si kúpiť akúkoľvek kryptomenu, a na rozdiel od zlata ju nemusíte overovať.”

Kontroverzný indický postoj ku kryptomenám

Úrady druhej najľudnatejšej krajiny boli v poslednom čase veľmi nerozhodné vo svojom pohľade na kryptomeny. Najskôr v marci tohto roka uvažovali o návrhu zákona o kriminalizácii úschovy, ťažby a obchodovania s Bitcoiom a altcoinami.

Legislatíva mala za cieľ vystaviť držiteľov kryptomien a minerov riziku finančných pokút a dokonca možného väzenia. Indická vláda nezverejnila presnú výšku pokút. Napriek tomu odhalila, že tí, ktorí porušia nadchádzajúce pravidlá, môžu za mrežami stráviť až 10 rokov.

Začiatkom júna sa ale objavili správy požadujúce zmenu plánov. Namiesto zákazu digitálnych aktív mali úradníci v úmysle uzákoniť Bitcoin ako triedu aktív.

Je zaujímavé, že indický miliardár, Nandan Nilekani, tiež odporučil indickej vláde, aby tento krok presadila. Spoluzakladateľ Infosysu tvrdil, že je na krypto-trhu obrovský potenciál. „Preto by úrady nemali obmedzovať krypto-nadšencov, aby vložili svoje finančné prostriedky do indickej ekonomiky,” uviedol.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Gold-Focused Indians Turned Their Sight to Bitcoin and Cryptocurrencies. [online]. [cit. 2021-06-29]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/gold-focused-indians-turned-their-sight-to-bitcoin-and-cryptocurrencies/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments