Fed zvažuje vyvinutie digitálneho dolára

0
135

Fed podľa predsedu Jerome Powella „veľmi pozorne“ zvažuje, či vyvinie digitálny dolár.

Powell to uviedol dnes ráno počas polročnej správy Federálneho rezervného systému pre bankový výbor Senátu. „ V súčasnosti sa zaoberáme otázkou, či by sme mali vydať digitálny dolár,“ uviedol. 

Ďalej pokračoval: „Existujú významné technické aj politické otázky, ako by sme to dosiahli. Povedal by som, že sme odhodlaní vyriešiť technologické problémy a verejne ich zoširoka a veľmi transparentne konzultovať so všetkými zúčastnenými volebnými obvodmi, ohľadom toho, či by sme tak mali urobiť.“

Digitálny dolár by bol typom CBDC, digitálnej meny centrálnej banky, ktorá je vydávaná a kontrolovaná štátom. Nemusí to nevyhnutne vyžadovať platobný systém založený na blockchaine, aj keď niektoré CBDC áno.

Powell zdôrazňuje, že mnoho centrálnych bánk po celom svete skúma podobné myšlienky. Čína už začala pilotovať digitálny jüan a krajiny ako Francúzsko, Japonsko a Spojené kráľovstvo aktívne skúmajú svoje vlastné verzie digitálnej meny. Minulý mesiac Powell uviedol, že pracuje na príprave regulačných odpovedí pre niektoré z týchto digitálnych mien.

Poznamenal, že ekonomika je „ďaleko“ od cieľov obnovy Fedu a že plánuje na istý čas udržiavať nízke úrokové sadzby. Fed znížil úrokové sadzby v marci minulého roka na v podstate nulovú hodnotu, ako reakciu na Covid-19.

Zdroj:

DECRYPT, 2021. Fed Looking ‚Very Carefully‘ at a Digital Dollar: Chairman Powell. [cit. 2021-02-23]. [online]. Dostupné na: https://decrypt.co/58797/powell-fed-very-carefully-digital-dollar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here