13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Kryptomeny Dnes si pripomíname 10 rokov od posledného posolstva Satoshi Nakamota

Dnes si pripomíname 10 rokov od posledného posolstva Satoshi Nakamota

Tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, opustil komunitu kryptomien presne pred desiatimi rokmi: „Prešiel som k iným veciam,” uviedol. 

Za tie roky sa Bitcoin (BTC) vyvinul z nejasného, ​​ezoterického projektu na biliónové finančné aktívum, ktoré priťahuje pozornosť vlád, finančných inštitúcií, spoločností a investorov. 

Napriek desiatkam prijateľných teórií zostáva Nakamotova identita nepolapiteľná. Ich odhadovaná suma 1 milión BTC zostáva tak nedotknutá.

Pri súčasnej cene BTC okolo 54 000 USD predstavuje Nakamotovo predpokladané imanie zhruba 54 miliárd USD. 

Cointelegraph nedávno špekuloval nad tým, či by cena BTC vo výške 182 000 USD, ktorú mnohí nadšenci kryptomien považujú za pravdepodobnú, urobila z Nakamota najbohatšieho človeka na svete. Cena Bitcoinu začiatkom tohto mesiaca vyvrcholila nad 64 000 USD a potom opäť klesla. 

Záhada okolo Nakamota bola predmetom marcového rozhovoru Cointelegraph Brasil s Dustinom D. Trammellom, jedným z prvých cypherpunkov, ktorí ťažili digitálnu menu. 

V tomto rozhovore Trammell špekuloval, že je nepravdepodobné, že Nakamoto pracoval na protokole o elektronickej hotovosti pred Bitcoinom, vzhľadom na ich „nedostatok zaujatosti” pri implementácii novej technológie.

Vysvetlil:

„S odstupom času sa nezdalo, že by sa Satoshi snažil vyriešiť technický problém, ale skôr sociálny problém.”

Aj keď Bitcoin ešte musí uspokojiť všetkých nájomníkov pôvodnej Nakamotovej bielej knihy z roku 2008, vďaka svojej osvedčenej menovej politike sa stal atraktívnym uchovávateľom hodnoty. 

Nie je úplne jasné, či indentita Nakamota ešte niekedy vyjde na povrch. Komunita kryptomien sa zmierila s anonymitou zakladateľa. 

Nakamotova práca priniesla rozsiahle prijatie technológie blockchain pod novým étosom decentralizácie, ku ktorej prispievame aj my všetci:

„V týchto sieťach, na ktorých sa často podieľame pseudonymne, cítime príležitosť znovu získať niečo z toho, čo sme stratili, kvôli čoraz centralizovanejším entitám, ktoré zachytávajú naše údaje, narúšajú naše súkromie, diktujú podmienky, za ktorých by sme si mohli vymieňať hodnotu, a špecifikovať úroveň finančného rizika, ktorému by sme mali byť vystavení.”

Zdroj: 

COINTELEGRAPH, 2021. Today marks the 10-year anniversary of Satoshi Nakamoto’s final message. [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/today-marks-the-10-year-anniversary-of-satoshi-nakamoto-s-final-message

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments