17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Čo sú Altcoiny?

Čo sú Altcoiny?

Altcoiny sú alternatívne kryptomeny vytvorené oproti Bitcoinu. Pojem alternatívne kryptomeny znamená, že mohli vzniknúť buď zmenou vlastností bitcoinového blokchainu, alebo vytvorením nového blokchainu. Medzi alternatívne kryptomeny k Bitcoinu, ktoré vznikli iba zmenou bitcoinového blokchainu zaraďujeme napr. Dogecoin alebo Litecoin. Medzi altcoiny, ktoré vznikli vytvorením nového blokchainu zaraďujeme napr. Ethereum. Na začiatku roku 2020 bolo podľa niektorých odhadov viac ako 5 000 altcoinov. Podľa CoinMarketCap predstavovali altcoiny vo februári 2020 viac ako 34% celkového trhu s kryptomenami.

Podľa trhovej kapitalizácie patrili Ethereum a Ripple vo februári 2020 k najväčším altcoinom.

Aby mohol altcoin proti Bitcoinu uspieť, musí mať konkurenčnú výhodu. Mnohé z altcoinov sú postavené na základnom rámci poskytovanom Bitcoinom. Väčšina z nich je teda peer-to-peer. Pokúšajú sa ponúknuť efektívne a lacné spôsoby uskutočňovania transakcií na internete. Aj pri mnohých prekrývajúcich sa vlastnostiach sa altcoiny od seba navzájom veľmi líšia.

Druhy Altcoinov

Počas toho, ako sa altcoiny vyvíjali, vznikali odlišné kategórie. Niektoré z hlavných typov altcoinov zahŕňajú kryptomeny založené na ťažbe, stablecoiny, bezpečnostné tokeny a obslužné tokeny. Ak bude tento trend pokračovať, môžu sa v budúcnosti vzťahovať iba na iné kryptomeny založené na ťažbe ako Bitcoin.

Altcoiny založené na ťažbe (Mining-Based)

Tieto altcoiny vznikajú v procese ťažby, pri ktorom sa nové coiny generujú riešením náročných problémov pri odomykaní blokov. Podobajú sa Bitcoinom viac ako iné altcoiny. Väčšina top altcoinov spadala začiatkom roka 2020 do tejto kategórie. Ethereum bolo od februára 2020 najznámejším altcoinom založeným na ťažbe.

Stablecoiny (Stablecoins)

Stablecoiny sa snažia vylepšiť Bitcoin znížením volatility, teda stabilizovať cenu. V praxi sa to dosahuje viazaním hodnoty coinu k existujúcim menám. Medzi populárne možnosti na podporu altcoinov patrí americký dolár, euro a zlato.

Bezpečnostné tokeny (Security Tokens)

Krypto tokeny sú špeciálne druhy tokenov virtuálnej meny, ktoré sú umiestnené na ich vlastných blockchainoch a predstavujú aktívum alebo nástroj. Token nemusí obsahovať reálne dáta, ale najčastejšie sa pri nich vyskytuje a odkazuje na ne. Používa sa na získavanie financií a môže to byť reťazec písmen a čísel, napr. 

947153d332beaf39dec6ebae8883bfb84eda47abccccbc2d61436d8d1e81584d

Security Tokens sú altcoiny spojené s podnikaním a často sa objavujú v prvotnej ponuke mincí (ICO). Bezpečnostné tokeny pripomínajú tradičné akcie a často sľubujú nejaký druh dividend, ako sú výplaty alebo vlastníctvo v podniku.

Obslužné tokeny (Utility Tokens)

Utility Tokens poskytujú nárok na služby a niekedy sa predávajú ako súčasť ICO. Filecoin je vynikajúcim príkladom Utility Tokens ponúkaného v ICO. Filecoiny sú zameniteľné za decentralizovaný úložný priestor pre súbory.

Zdroj:

INVESTOPEDIA, 2020. Altcoin. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/terms/a/altcoin.asp

INVESTOPEDIA, 2020. Crypto Tokens. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/terms/c/crypto-token.asp

COINDESK, 2020. What Are Stablecoins?. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.coindesk.com/what-are-stablecoins

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments