27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Blockchain spôsobí zmeny v hudobnom priemysle

Blockchain spôsobí zmeny v hudobnom priemysle

Zatiaľ čo potenciál blockchainovej technológie bol všeobecne uznávaný, a to aj medzi najtvrdšími kritikmi samotného Bitcoinu (BTC), sa možné prípady použitia blockchainovej technológie často považujú za obmedzené iba na finančné odvetvie.

Zatiaľ čo systém distribuovanej účtovnej knihy vytvorený spolu s Bitcoinmi má využitie v oblasti meny a aktív, v ktorých je teraz možné digitálne previesť hodnotu bez sprostredkovateľov alebo bez rizika duplikácie, pretože vlastníctvo je nemenné a preukázateľné, je možné tieto isté aplikácie preložiť do mnoho ďalších priemyselných odvetví mimo financií.

V tomto prípade – do hudobného priemyslu. Blockchain technológia je ďalším krokom, pokiaľ ide o vrátenie moci tvorcom a ich poslucháčom.

Jedným z najvýraznejších účinkov je schopnosť vylúčiť sprostredkovateľov z procesu predaja a streamovania hudby. Zatiaľ čo platformy pre streamovanie zmenili spôsob konzumácie hudby, čím sa stala širšie dostupnou pre poslucháčov, vytvorila tiež úplne novú úroveň sprostredkovania medzi umelcami a fanúšikmi.

Posilnenie postavenia umelcov 

Zlepšenie podmienok pre začínajúcich umelcov môže znamenať obrovský rozdiel a vyústiť do rozmanitejšieho trhu. Môže tiež pomôcť posunúť kontrolu, ktorú v súčasnosti majú sprostredkovatelia tretích strán, ako sú vydavateľstvá a platformy.

Práve tento problém sa snažia vyriešiť platformy na streamovanie hudby založené na blockchaine. Napríklad Opus využíva dve rôzne siete peer-to-peer na úplné odstránenie sprostredkovateľov a zabezpečenie plne decentralizovanej streamovacej platformy. Opus používa InterPlanetary File System alebo IPFS, čo je sieť P2P na zdieľanie a ukladanie súborov. Týmto spôsobom sú prakticky odstránené všetky poplatky za hosting spojené so streamovaním.

Opus tiež využíva sieť Ethereum ako platobnú vrstvu. Vďaka použitiu inteligentných zmlúv umožňuje umelcom platiť priamo pri kúpe alebo vysielaní piesne, čo znamená, že obsah aj licenčné poplatky sa distribuujú nezávisle. Tento systém umožňuje umelcovi zadržať takmer všetky platby uskutočnené prémiovými používateľmi alebo výnosy z reklám generovaných používateľmi Freemium, z čoho podľa Opusu pochádza väčšina výnosov – až 90%.

Budúcnosť blockchainu v hudbe

Pomôže teda technológia blockchain presunúť kontrolu a výnosy späť do rúk umelcov? Zdá sa, že sa už dosiahol pokrok, ale existuje ešte veľký priestor na rast, pretože umelci sú priťahovaní k relatívne vyšším príjmom. To isté možno povedať o poslucháčoch, ktorí si teraz môžu dokonca sami vychutnať stimuly prostredníctvom niektorej z decentralizovaných platforiem.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Blockchain to Disrupt Music Industry and Make It Change Tune. [cit. 2021-02-11]. [online]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/blockchain-to-disrupt-music-industry-and-make-it-change-tune

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments