-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Banka pre medzinárodné zúčtovanie podporuje digitálne meny centrálnych bánk

Banka pre medzinárodné zúčtovanie podporuje digitálne meny centrálnych bánk

Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) vyjadrila úplný súhlas s rozvojom digitálnych mien centrálnej banky (CBDC), pričom uviedla, že sú potrebné pre modernizáciu financií.

BIS, ktorá sa často nazýva aj ako centrálna banka svetových centrálnych bánk, vydala 23. júna odporúčania, ako by mali CBDC vyzerať.

Agentúra Reuters informovala, že okolo 56 centrálnych bánk a menových orgánov po celom svete sa v súčasnosti zaujíma o digitalizáciu svojich mien, nakoľko sa obchod posúva online.

Tento rozmach nastal po tom, čo používanie hotovosti kleslo v dôsledku online portálov elektronického obchodovania a pandémiou vyvolaných lockdownov.

Veľkí bankári považujú tiež decentralizované meny, ako Bitcoin a Big Tech za hrozbu, najmä Facebook a jeho plány na vlastnú kryptomenu Diem, predtým známu ako Libra.

Vedúci inovačného centra v BIS, Benoît Cœuré, varoval, že bez CBDC budú v oblasti digitálnych peňazí čoraz viac dominovať veľké technologické firmy. Scenár prirovnal k strate kontroly nad štátnymi peniazmi a dodal:

„To je situácia, do ktorej sa nechcete dostať a v ktorej rozhodne nechcú byť ani vládnuce orgány.”

Čína vedie v pretekoch CBDC

Podľa správy sa Bahamy stali vôbec prvou krajinou, ktorá v októbri oficiálne spustila CBDC na všeobecné účely, známe ako Sand Dollar.

Čína je na dobrej ceste stať sa druhou.

Začiatkom tohto mesiaca čínske úrady rozdali občanom Pekingu 6,2 milióna dolárov v digitálnej mene na vyskúšanie si samotnej digitálnej meny rovnako ako platformy elektronických platieb (DCEP).

Pekinský miestny úrad pre finančný dohľad a administratívu umožnil občanom požiadať o zapojenie sa pomocou dvoch bankových aplikácií. Rozdávanie financií bolo súčasťou lotériového systému využívajúceho „červené balíčky” v hodnote 200 jüanov za kus (okolo 30 dolárov).

Juhozápadné mesto Čcheng-tu rozdalo vo februári tohto roka zhruba 40 miliónov jüanov v digitálnej mene. Shenzhen už takisto absolvoval skúšobnú verziu digitálnej meny. Bolo to v októbri 2020.

Čína ďalej plánuje rozšíriť skúšobnú verziu so zahraničnými návštevníkmi zimných olympijských hier v Pekingu v roku 2022.

Viac štúdií, viac regulácií

Zatiaľ čo Čína napreduje, vlády na západe akoby zamrzli pri regulačných problémoch.

Začiatkom tohto mesiaca republikánka Maxine Waters predstavila pracovnú skupinu pre finančnú technológiu. Jej cieľom bude skúmať kryptomeny, CDBC a ich vplyv na ekonomiku USA.

V apríli internetový zdroj CryptoPotato citoval správu PwC. Tá odhalila, že až 70 % svetových centrálnych bánk „nie je ani zďaleka blízko” k zavedeniu svojich vlastných CBDC .

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Bank for International Settlements backs Central Bank Digital Currencies. [online]. [cit. 2021-06-24]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/bank-for-international-settlements-backs-central-bank-digital-currencies/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments