27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Víkend v kocke: Temná stránka úspešného Bitcoinu a ešte oveľa viac

Víkend v kocke: Temná stránka úspešného Bitcoinu a ešte oveľa viac

Víkend zaznamenal niekoľko zaujímavých noviniek a správ zo sveta Bitcoinu. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o ďalšej prognóze tejto kryptomeny, čítajte ďalej.

Vplyv Bitcoinu na svet

Z vyjadrenia riaditeľa Centra pre systémové riziká na London School of Economics, Jona Danielssona, trošku zamrazí. Ten v piatkovom stĺpčeku pre internetový portál VoxEU uviedol, že pokiaľ sa Bitcoin stane úspešným, nebude to prínosom pre svet. Práve naopak.

Určite sa viacerí pýtate: Čo zlé môže so sebou táto kryptomena priniesť?

Okrem veľmi veľa výhod, ktoré so sebou Bitcoin ponúka, je tu ale podľa profesora Danielssona jedna vec, ktorú by sme mali brať pri úspešnom používaní BTC do úvahy. Profesor tvrdí, že táto kryptomena vytvorí novú triedu najbohatších ľudí na svete. Pre internetový portál uviedol: „Budú medzi nimi súčasné bitcoinové veľryby. Tie budú súperiť s kráľmi a cisármi, ktorí vládli našej ríši v minulých storočiach.”

Ďalej upozornil: „Keď bitcoinoví aristokrati začnú utrácať svoje bilióny, čo to bude znamenať pre nás ostatných? Vieme, že také extrémne úrovne nerovnosti podporujú sociálne rozdelenie a populizmus. Bitcoinoví aristokrati sa stanú rastúcou hrozbou a vláda bude musieť reagovať. Buď ich bude chrániť, alebo na nich bude útočiť. Nemôže byť však neutrálna. Tak či onak, politická a sociálna nestabilita sa zhorší.”

Pod pojmom veľryby sa myslia adresy, na ktorých sa nachádza viac ako 1000 BTC (cca 31% všetkých BTC sa nachádza na takýchto adresách). Väčšina patrí predovšetkým veľkým korporáciám. Sú tam ale aj bitcoiny patriace prvotným osvojiteľom BTC. Tí svoje úspory naďalej držia v tejto kryptomene.

Podpora pre kryptomeny od Google Finance

Platforma Google Finance zaznamenala počas víkendu malý pokrok. Rozhodnutie od Google (Alphabet) pridať do svojej finančnej platformy podporu pre tickery s cenami kryptomien určite ocení množstvo ľudí. Teraz môžete v Google Finance sledovať ceny Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a Bitcoin Cash. Nie je to skvelé?

Dane a bezpečnosť: Inštitucionálny problém

Damien Vanderwilt, spolupredseda spoločnosti Galaxy Digital, v rozhovore pre Bloomberg tvrdí, že najväčšou obavou firiem zvažujúcich kúpu BTC sú obavy ohľadom dane a bezpečnosti: „Keď sa rozprávame s inštitúciami a korporáciami, ako prvý problém označujú bezpečnosť. Problémom druhého radu je daňové zaobchádzanie s bitcoinami a spôsob, ako ich viesť v účtovníctve.” Ďalej dodal: „Nie sú to neriešiteľné problémy, ale trvá to nejaký čas.”

Etsy sa rozhodlo do Bitcoinu neinvestovať

Internetové trhovisko Etsy.com nezavedie v tomto roku podporu pre platby kryptomenami na čele s Bitcoinom. Toto tvrdenie potvrdil aj generálny riaditeľ firmy, Josh Silverman, v rozhovore pre internetový zdroj, Yahoo Finance. V ňom tvrdí: „Musí existovať naozaj veľa ľudí, ktorí ich budú držať. Nikdy nehovorte nikdy, ale nemyslím si, že rok 2021 bude tým rokom, kedy by sme tom udali prednosť.”

Silverman takisto odmietol investovanie do Bitcoinu v najbližšej dobe: „Nemyslím si, že je našou úlohou špekulovať s hotovosťou našich akcionárov. Hotovosť, ktorú má Etsy vo svojej súvahe zostáva uchovávaná vo veľmi bezpečných cenných papieroch.”

OLB Group zjednoduší platby kryptomenami

OLB Group, firma sídliaca v New Yorku, v spolupráci s OmniSoft spúšťa platformu, ktorá zjednoduší viac než 8500 predajcom v New Yorku prijímať platby kryptomenami ako sú Bitcoin, Ethereum, USDC a DAI. Zákazníci tak budú pri týchto predajcoch platiť kryptomenami cez aplikáciu. V nej si zvolia kryptomenu, ktorou chcú zaplatiť. Cez platobnú bránu SecurePay získa na druhej strane predajca už fiatovú verziu uhradenej sumy. Nastane tak automatická výmena kryptomeny za doláre.

Zdroj:

KRYPTONOVINKY, 2021. Bitcoinový víkend v kocke: Chceme žiť vo svete, kde uspeje Bitcoin? [cit. 2021-03-01]. [online]. Dostupné na: https://www.kryptonovinky.sk/bitcoinovy-vikend-v-kocke-chceme-zit-vo-svete-kde-uspeje-bitcoin/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments