21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Spoločnosť Grayscale obchoduje BTC so zľavou. Mali by sa investori obávať?

Spoločnosť Grayscale obchoduje BTC so zľavou. Mali by sa investori obávať?

Akcie v spoločnosti Grayscale Bitcoin Trust v hodnote 32 miliárd $ sa obchodujú so zľavou oproti cene BTC prvýkrát za posledných päť rokov.

Niektorí analytici sa obávajú, že by to mohlo znížiť cenu BTC, pokiaľ tento trend bude pokračovať.

Peter Schiff, významný kryptokritik na Twitteri uviedol: „Ak to bude pretrvávať, Trust nebude mať ďalší prílev, a preto už nebude kupovať ďalšie BTC. Odkiaľ budú noví kupujúci vychádzať, aby podporili cenu bez Grayscale, najväčšieho denného kupujúceho?”

Pokračoval: „Trh potrebuje nových prichádzajúcich kupujúcich, aby si mohli existujúci držitelia, ktorí potrebujú ozajstnú hotovosť niečo kúpiť a finančne sa tak oslobodiť.” Analytici však tvrdia, že Schiff príliš preháňa a pokles ceny môže byť bežnou črtou trhu.

Čo je Bitcoin Trust v spoločnosti Grayscale?

Je to obrovská skupina súkromne investovaných peňazí, ktorú používa spoločnosť Grayscale, správca krypto-fondu, na získanie BTC. Grayscale potom predáva podiely v trustoch na verejných over-the-counter. 

Keďže v USA neexistuje fond obchodovaný na burze s BTC, trusty spoločnosti Grayscale sú jedným z mála spôsobov, ako môžu americkí investori nakupovať BTC na akciovom trhu.

Investori by mohli uprednostniť akciové trhy pred krypto-burzami z niekoľkých dôvodov. Po prvé, tento spôsob umožňuje bitcoinovým investíciám stať sa oprávnenými pre účty chránené daňou.

Ľuďom tiež uľahčuje obchodovanie s kryptomenami bez toho, aby sa vrhli na samotné kryptomeny. Orientácia na krypto-trhu je stále ťažkopádna a komplikovaná pre tých, ktorí s jej obchodovaním nie sú oboznámení.

Trusty spoločnosti Grayscale sú regulované Americkou komisiou pre cenné papiere a burzy; krypto-burzy nie sú také regulované.

Grayscale si účtuje poplatky za správu vo výške približne 2% a jej trusty sú také populárne, že akcie v nich sa zvyčajne obchodujú s prirážkou. To znamená, že každá akcia má vyššiu hodnotu ako BTC, za ktorý sa investícia kupuje. 

Až do včera.

Podľa webu Grayscale a yCharts, stránky s finančnými metrikami, obchoduje Grayscale od včera so zľavou -0,68% voči skutočnej cene BTC.

Darius Sit, CIO spoločnosti QCP Capital, uviedol, že sa netreba ničoho obávať. „Väčšina ETF sa obchodujú so zľavou voči NAV,” uviedol. „To nie je veľký problém.”

Ďalej uviedol, že mnoho veľkých obchodných staníc chcelo čo najlepšie využiť vysoké prémie GBTC. Často to obchádza daňové otázky. Obchodovanie s GBTC im umožňuje držať si v BTC vyššie pozície.

Zdroj:

DECRYPT, 2021. Grayscale’s Bitcoin Trust Is Trading at a Discount. Should Investors Worry? [cit. 2021-02-25]. [online]. Dostupné na: https://decrypt.co/59329/grayscale-bitcoin-trust-trading-discount-investors-worry

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments