-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Kryptomeny SEC: Krypto-brokeri môžu obchádzať AML

SEC: Krypto-brokeri môžu obchádzať AML

Divízia americkej komisie pre cenné papiere a burzu vydala „Varovanie pred rizikom” týkajúce sa digitálnych cenných papierov.

Vzhľadom na fakt, že sa kryptomeny stávajú populárnejšími, finanční poradcovia a makléri musia pochopiť, ako môžu s digitálnymi aktívami obchodovať bez vystavenia ich klientov právnemu riziku.

Odbor kontroly komisií pre cenné papiere a burzu (SEC) vydal „Varovanie pred rizikom”. V ňom sa podrobne popisujú postupy dodržiavania súladu s digitálnymi aktívami cenných papierov, na ktoré sa SEC zameriava. 

Regulačná agentúra je obzvlášť znepokojená tým, že niektorí sprostredkovatelia-makléri nedodržiavajú predpisy proti praniu špinavých peňazí. Takisto sa obáva toho, že iné firmy môžu konať ako burzy bez registrácie ako takej.

Divízia je znepokojená riadením určitých oblastí investičnými poradcami. To zahŕňa správu portfólia, ktorá adekvátne hodnotí a riadi riziko, príslušné účtovné knihy a vedenie záznamov a postupy úschovy zaisťujúce bezpečnosť digitálnych aktív a poskytovania informácií investora.

„Niektoré aspekty technológií blokchainu obsahujú jednotlivé výzvy pre implementáciu programu AML,” uviedla divízia. 

Podľa poznámok je vidieť, že niektoré firmy nekontrolujú, či majú dočinenia s teroristami, obchodníkmi s drogami a ďalšími.

Okrem toho z časti s názvom „Národná burza cenných papierov” vyplýva, že niektoré spoločnosti môžu účinne fungovať ako burzy cenných papierov bez registrácie v SEC. 

„Pokroky v technológii blokchainu priniesli inovatívne metódy uľahčenia elektronického obchodovania s cennými papiermi spoločnosti Digital Asset Securities,” píše sa pravdepodobne s odkazom na celú škálu decentralizovaných búrz a platforiem. Na nich môžu ľudia „vymieňať” aktíva za centralizované burzy, ako sú Coinbase a Kraken.

V roku 2018 zasiahla agentúra proti počiatočnej ponuke mincí (ICO). Tá umožnila ľuďom investovať milióny do rozvíjajúcich sa krypto-firiem a na oplátku dostávať tokeny. 

Neskôr v tom roku vydala pokutu 400 000 $ proti spoločnosti EtherDelta za prevádzkovanie „neregistrovanej burzy cenných papierov” umožňujúca ľuďom obchodovanie s rovnakými tokenmi. 

Počas celého obdobia sa pokračovalo vo verejnom vyhlásení. To naznačovalo, že všetky tokeny založené na ETH sú neregistrovanými cennými papiermi. 

Burzy ako Coinbase (a tiež DEX) by v tejto chvíli podľa logiky SEC mohli obchodovať s neregistrovanými cennými papiermi.

Mnoho rokov v priemysle požaduje, aby SEC bola transparentnejšia v hodnotení kryptomien a určvaní, či ide o cenné papiere. 

SEC sa väčšinou držala Howeyho testu. Je to metodika z 40. rokov 20. storočia na hodnotenie toho, či je niečo investičnou zmluvou aj napriek zložitej povahe platforiem digitálnych aktív.

Aj keď dnešné varovanie pred rizikami nie je ani zďaleka komplexným regulačným rámcom, predstavuje uznanie jedinečných atribútov digitálnych aktív. Zároveň znovu potvrdzuje, že kryptomena je čoraz väčšou investíciou.

Zdroj:

Decrypt, 2021. SEC: Crypto Brokers May Be Skirting AML, Exchange Registration. [cit. 2021-02-27]. [online]. Dostupné na: https://decrypt.co/59644/sec-crypto-brokers-may-be-skirting-aml-exchange-registration

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments