-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Prieskum: Elon Musk učil investorov o uhlíkovej stope spôsobenej ťažbou Bitcoinu

Prieskum: Elon Musk učil investorov o uhlíkovej stope spôsobenej ťažbou Bitcoinu

Elon Musk veľmi často hovorí o uhlíkovej stope Bitcoinu. Nový prieskum naznačuje, že ho investori reálne aj počúvajú.

Tí sa obávajú dopadu Bitcoinu na životné prostredie, za čo môže čiastočne aj technologický miliardár Elon Musk, ktorý sa o svoje názory rád podelí na Twitteri. 

Vyplýva to z novej správy finančného spravodajského webu Investing.com. Stránka začiatkom júna vykonala prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1 103 investorov. Približne tretina uviedla, že sa o dopadoch ťažby BTC na životné prostredie dozvedeli až po tom, čo generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a SpaceX zverejnil informácie o uhlíkovej stope kryptomeny na svojom Twitteri. 

Musk pôvodne pomohol kryptomene dosiahnuť nové maximá. Bitcoin vzrástol o 8,5 % na 44 790 dolárov. Stalo sa tak po tom, čo spoločnosť Tesla zverejnila, že vo februári nakúpila BTC v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Ten pokračoval v prudkom raste až do apríla, keď dosiahol svoje historické maximum 62 000 dolárov.

Potom Musk uviedol, že jeho automobilka prestane akceptovať platby Bitcoinom s odvolaním sa na environmentálne problémy. Výkonné počítače, ktoré často využívajú energiu z uhlia, spotrebujú množstvo elektriny rovné spotrebe celých krajín na vyriešenie zložitých algoritmov potrebných na spracovanie bitcoinových transakcií.

Muskove komentáre, ktoré predchádzali oveľa silnejšiemu zákroku proti BTC z Číny, prispeli k obrovskému prepadu. Cena Bitcoinu rýchlo klesla na polovicu. 

Z bitcoinových investorov, s ktorými Investing.com hovoril, 30 % uviedlo, že predali Bitcoin minulý mesiac, keď trh rapídne klesal. Pätina uviedla, že kvôli Muskovej kritike predali vysoko spotrebný bitcoinový ťažobný priemysel. 

Odvtedy sa Bitcoin ešte ani zďaleka nepriblížil svojim historickým maximám. Čína samozrejme dominovala na titulkoch od chvíle, keď zasiahla proti obchodovaniu s kryptomenami a ťažbe Bitcoinu. 

Napriek tomu 58 % súhlasilo s tým, že Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti na výrobu automobilov Tesla, má v svojich rukách až príliš veľa moci. Celkom 52 % opýtaných uviedlo, že chce, aby vlády zabránili ľuďom ako Musk v manipulácii s trhmi.  

Zdroj: 

DECRYPT.CO, 2021.Elon Musk Taught Investors About Bitcoin’s Carbon Footprint: Survey. [online]. [cit. 2021-06-30]. Dostupné na: https://decrypt.co/74816/elon-musk-taught-investors-about-bitcoins-carbon-footprint-survey

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments