-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Minuloročný čierny štvrtok BTC: Čo sa stalo a čo sa odvtedy zmenilo?

Minuloročný čierny štvrtok BTC: Čo sa stalo a čo sa odvtedy zmenilo?

Uplynul jeden rok od neslávne známeho krachu na čierny štvrtok, ktorý znížil cenu BTC o takmer polovicu. Ako sa to stalo a čo sa odvtedy zmenilo?

Presne pred rokom, keď sa svet začal vyrovnávať s čoraz smrteľnejšou pandémiou a globálne trhy spanikárili, utrpel Bitcoin jeden z najväčších prepadov vo svojej krátkej histórii. 

Cena Bitcoinu sa v priebehu niekoľkých hodín takmer prepadla na polovicu, klesla až na 4 600 $. Táto skutočnosť je známa ako „krach na čierny štvrtok”.

Pokles bol v tom čase najväčšou percentuálnou stratou ceny BTC od jeho prvého spustenia v roku 2009. Viedol k vážnym otázkam ohľadom vnímanej hodnoty kryptomeny ako „bezpečného aktíva”.

Od posledného krachu v polovici marca v roku 2020 sa BTC rozbehol a prekonal každý rekord na svojej ceste. Momentálne sa chystá prekonať nové historické maximum, 60 000 USD.

„Trvalá zmena v makrofinančnom prostredí, ktorá nasledovala, však vytvorila novú vlnu dôvery v krypto-aktíva, najmä v BTC. Zanechala okrajovú a experimentálnu koncepciu a stala sa tak silným zápasníkom o dlhodobé uchovanie hodnoty,” uviedol Jason Deane, analytik kryptotrhu s Quantum Economics.

Šialenstvo DeFi počas leta 2020 pravdepodobne pomohlo oživiť krypto-trh.

DeFi (decentralizované financovanie) je skratka pre skupinu bankových finančných produktov a služieb, ktoré fungujú bez potreby bankového sprostredkovateľa. Všetky akcie prebiehajú peer to peer. Veľká väčšina z nich sa deje s ETH, druhou najväčšou kryptomenou podľa trhového stropu.

DeFi v polovici roku 2020 upútala pozornosť investorov a poskytla BTC vstupnú bránu na nové územie.

Ak však DeFi škrtla zápalkou, potom palivo do ohňa pridali inštitucionálni investori, počnúc cloudovou softvérovou spoločnosťou MicroStrategy.

Spoločnosť MicroStrategy investovala do BTC 250 miliónov $, čo bol iba začiatok. Spoločnosť teraz drží viac ako 5 miliárd $ v BTC ako súčasť svojich rezerv.

Po MicroStrategy čoskoro nasledovali ďalšie spoločnosti.

Spoločnosť PayPal oznámila spustenie služby na nákup, predaj a ukladanie kryptomien. To pomohlo cenu ešte viac zdvihnúť.

Najväčší rozruch medzi inštitucionálnymi spoločnosťami nastal, keď začiatkom tohto roka spoločnosť Tesla uviedla, že investovala 1,5 miliardy do BTC $. To mu pomohlo dostať sa nakoniec na úplne nezmapované územie, kde sa práve teraz nachádza.

Momentálne sa zdá, že BTC má v úmysle pokračovať v dosahovaní nových ATH. 

Deane na záver dodáva: „Očakávame, že ekosystém kryptomeny bude naďalej exponenciálne rásť, posúvať hranice a testovať nové koncepty.”

Zdroj:

DECRYPT, 2021. Bitcoin Black Thursday One Year Later: What Happened and What’s Next. [online]. [cit. 2021-03-13]. Dostupné na: https://decrypt.co/61200/bitcoin-black-thursday-one-year-later

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments