21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Kryptomeny Kryptoburzy: ako nakupovať?

Kryptoburzy: ako nakupovať?

Kryptomenu si môžete zakúpiť buď na kryptoburze alebo prostredníctvom investičnej platformy, ktorá sa na základe komplexných služieb o vaše investície postará a kryptomeny zakúpi. Napriek tomu je napr. Bitcoin možné získať aj v špecializovaných bankomatoch a prostredníctvom P2P búrz. Dnes si priblížime, akým spôsobom nakupovať na kryptoburzách.

Existuje niekoľko vecí, ktoré každý investor v kryptopriestore potrebuje. Účet na výmenu kryptomeny, doklady totožnosti, ak používate platformu KYC (Know Your Customer), zabezpečené pripojenie k internetu a spôsob platby. Odporúča sa tiež, aby ste mimo zmenárenského účtu mali vlastnú osobnú peňaženku. Platné spôsoby platby touto cestou zahŕňajú bankové účty, debetné karty a kreditné karty.

Ak chcete kúpiť kryptomenu, začnite podľa týchto pokynov:

Krok prvý: Vytvorenie krypto-peňaženky

Ešte pred samotným nákupom kryptomeny by ste mali zvážiť vytvorenie vlastnej krypto-peňaženky. Kryptomenové peňaženky sú miestom na bezpečnejšie ukladanie digitálnych aktív. Mať svoje kryptomeny mimo burzy a vo svojej osobnej peňaženke zaručuje, že iba vy máte kontrolu nad súkromným kľúčom k vašim finančným prostriedkom. Dáva vám tiež možnosť ukladať prostriedky mimo burzy a zabrániť tak riziku hackerstva a straty finančných prostriedkov na vašej burze.

Pokiaľ ide o výber, máte niekoľko možností. Prvá vec, ktorú budete musieť pri krypto peňaženkách pochopiť, je koncept „hot wallets” (online peňaženky) a „cold wallets” (papierové alebo hardvérové peňaženky). 

,„Hot wallets” sú peňaženky, ktoré fungujú na zariadeniach s pripojením na internet, ako sú počítače, telefóny alebo tablety. To môže vytvoriť zraniteľnosť, pretože tieto peňaženky generujú súkromné ​​kľúče k vašim coinom na týchto zariadeniach pripojených k internetu. Aj keď horúca peňaženka môže byť veľmi pohodlná v spôsobe, akým môžete rýchlo získať prístup k transakciám a spravovať s nimi svoje aktíva, uloženie vášho súkromného kľúča v zariadení pripojenom k ​​internetu spôsobuje, že je počítač napadnutý hackerom.

Najjednoduchším popisom ,,cold wallets” je peňaženka, ktorá nie je pripojená k internetu, a preto predstavuje oveľa menšie riziko. Súkromný kľúč používateľa sa ukladá na zariadenie, ktoré nie je pripojené k internetu. Bežne používaným typom je hardvérová peňaženka, zvyčajne zariadenie USB, ktoré bezpečne ukladá súkromné ​​kľúče používateľa offline. Hlavnou výhodou je, že na ňu nemajú vplyv vírusy, ktoré by sa mohli nachádzať v počítači.

Krok druhý: Vyberte si kryptoburzu

Prvým krokom je výber miesta na nákup a uloženie vašich kryptomien. Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako začať, je zvoliť si burzu, ktorá ponúka aj bezpečné úložisko kryptomien. Voľba kryptoburzy záleží od vašich osobných preferencií, či ste začiatočník alebo pokročilý. Predtým ako sa rozhodnete kryptomenu zakúpiť odporúčame vytvoriť si rozsiahly prieskum a zhodnotiť všetky miesta na nákup a predaj coinov online a na základe mnohých faktorov sa rozhodnúť. Medzi tieto faktory patrí história spoločnosti, recenzie zákazníkov, poplatky, ktoré si každý účtuje, sila funkcií pre každú digitálnu peňaženku a rýchlosť, akou môžete kryptomeny nakupovať.

Registrácia na burzu kryptomien vám umožní nakupovať, predávať a držať kryptomenu. Všeobecne je najlepšou praxou používať burzu, ktorá umožňuje jej používateľom tiež vyberať svoje kryptomeny do vlastnej osobnej peňaženky pre bezpečnejšie uchovanie. 

Krok tretí: Otvorte si účet

Keď si vyberiete svoju obľúbenú burzu, budete si s najväčšou pravdepodobnosťou musieť otvoriť účet a zadať základné osobné informácie. Niektoré decentralizované burzy nevyžadujú účet, iné zasa potrebujú existujúcu peňaženku a technickejšie know-how. Pri vytváraní účtu na je dôležité si uvedomiť, že musíte používať bezpečné internetové postupy. To zahŕňa použitie dvojfaktorovej autentifikácie a použitie hesla, ktoré je jedinečné a dlhé, vrátane rôznych malých písmen, veľkých písmen, špeciálnych znakov a čísel.

Krok štvrtý: Financovanie účtu

Po registrácii, keď burza zabezpečí vašu totožnosť a legitimitu, môžete k svojmu účtu pripojiť možnosť platby. Môžete priamo pripojiť svoj bankový účet, debetnú alebo kreditnú kartu. Aj keď na nákup kryptomeny môžete použiť kreditnú kartu, vo všeobecnosti je to niečo, čomu by ste sa mali vyhnúť kvôli volatilite, ktorej môžu kryptomeny čeliť.

Za vklady prostredníctvom bankového účtu, debetnej alebo kreditnej karty sa účtujú rôzne poplatky. Napríklad Coinbase, čo je solídna burza pre začiatočníkov, má poplatok 1,49% za bankové účty a 3,99% poplatok za debetné a kreditné karty. Je dôležité preskúmať poplatky spojené s každou možnosťou platby, ktoré vám pomôžu pri výbere burzy alebo pri výbere možnosti platby, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Krok piaty: Zadanie objednávky

Keď si vyberiete burzu a pripojíte možnosť platby, môžete si teraz kúpiť ľubovoľnú kryptomenu. Krypto-burzy dnes ponúkajú množstvo rôznych typov objednávok a spôsobov investovania. Takmer všetky krypto-burzy ponúkajú trhové aj limitné príkazy a niektoré ponúkajú aj stop-loss príkazy. 

Zadajte objednávku: Teraz je čas na veľkú chvíľu. Zadajte objednávku a počkajte, kým bude dokončená. Spracovanie blockchainu trvá nejaký čas, váš nákup nemusí byť okamžitý. Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu viesť k tomu, že dokončenie tohto procesu trvá kdekoľvek od niekoľkých minút až po viac ako hodinu.

Po dokončení objednávky by sa váš nový coin mal zobraziť vo vašej peňaženke alebo na vašom účte. Blahoželáme! Ste vlastníkom kryptomeny.

Zdroj:

THE BALANCE, 2021. Best Places to Buy Bitcoin. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.thebalance.com/best-places-to-buy-bitcoin-4170081

INVESTOPEDIA, 2020. How to Buy Bitcoin. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/articles/investing/082914/basics-buying-and-investing-bitcoin.asp

INVESTOPEDIA, 2021. Best Bitcoin Wallets. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/best-bitcoin-wallets-5070283

COINTELEGRAPH, 2018. Crypto Wallets, Explained. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/explained/crypto-wallets-explained

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments