25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Hybridné bankovky môžu prepojiť hotovosť s kryptomenami

Hybridné bankovky môžu prepojiť hotovosť s kryptomenami

Hybridné bankovky používajú na zabezpečenie výhod digitálnych peňazí všeobecne akceptovanú platobnú metódu, hotovosť. Takto fungujú.

Franklin Noll

Keď sa digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) stanú realitou a používanie kryptomien na platby sa stane bežnejšie, ako zaistíme, aby boli tieto nové digitálne peniaze dostupné všetkým, vždy a všade? K dnešnému dňu je jedinou platobnou technológiou, ktorá to dokáže, hotovosť.

Zhmotnenie bankoviek predstavuje problémy v digitálnom svete. Medzinárodné prevody sú pomalé, držanie bankoviek môže byť nákladné a problematické, a hotovosť môže brániť menovej politike centrálnej banky (napr. porušením nulovej dolnej hranice úrokových sadzieb).

Zdá sa byť logické, že ideálny platobný nástroj by mal kombinovať výhody bankoviek a digitálnych mien. Hybridná bankovka by na zabezpečenie špičkových výhod digitálnych peňazí využívala univerzálne akceptovanú a pevnú platobnú technológiu, hotovosť. Hybridná bankovka s vloženým čipom by mohla bežne fungovať ako bankovka v súčasnosti, ale na účely prenosu hodnoty by mala prístup do elektronickej siete.

Splňte naliehavé potreby

Hybridná bankovka by fungovala ako prechodné zariadenie medzi hotovosťou a digitálnymi peniazmi, ako sú CBDC. Postupne by nahradila súčasné bankovky a existovala by spolu so súčasnou technológiou inteligentných telefónov, kým by už neboli potrebné.  

Ľuďom, ktorí chcú alebo potrebujú použiť hotovosť, pretože uprednostňujú bankovky alebo nemajú bankový účet, umožní hybridná bankovka naďalej používať hotovosť. Používateľom tiež dá možnosť využiť elektronické možnosti hybridnej bankovky. Táto bankovka zároveň splní prísľub centrálnych bánk, že popri CBDC bude existovať aj hotovosť.

Pokračujúce používanie bankoviek ďalej zabráni dezintermedácii v hotovostnom priemysle a uľahčí uplatňovanie nových politík centrálnej banky, ktoré by vyžadovali peniaze s inteligentnými zmluvami.

Hybridné bankovky by umožňovali aj offline anonymné transakcie. Pri pripojení k elektronickej sieti by sa ale anonymita určovala podľa vzoru digitálnej strany hybridnej bankovky.

Hybridné typy bankoviek

V súčasnosti vývojári, vrátane Franklina Nolla a dizajnéra Andreja Lipkina, pracujú na troch typoch hybridných bankovkách: smart bankovky, cryptoNotes a crypto bills.

Smart bankovka 

Predstavte si inteligentnú bankovku v hodnote 10 dolárov. Obiehala by z ruky do ruky a používala by sa pri transakciách alebo v automatoch. Nie je potrebný žiadny prístup k elektronickej sieti. Každý by vedel, že má hodnotu 10 dolárov, pretože ikona hodnoty je viditeľná na bankovke.  

Potom musí majiteľ inteligentnej bankovky previesť 10 dolárov na svoj bankový účet atď. Používateľ sa dotkne bankovkou svojho telefónu a prenesie hodnotu cez sieť. Ikona hodnoty potom zmizne, čo naznačuje, že inteligentná bankovka už naďalej nemá žiadnu hodnotu.

Používateľ potom môže v banke zmeniť inteligentnú bankovku bez hodnoty späť na 10 dolárovú bankovku a znovu ju uvedie do obehu. Alebo si ju môžu používatelia dobiť sami prevodom 10 dolárov späť na účet. V tomto okamihu by sa ikona hodnoty znovu objavila, čím naznačuje, že inteligentná bankovka má svoju nominálnu hodnotu. Potom môže inteligentných 10 dolárov pokračovať v obehu.

Cryptonote je hybridná bankovka, ktorá nesie verejné a súkromné kľúče pre prístup k kryptomenovému účtu. Cryptonotes môžu prechádzať z ruky do ruky, kým používateľ nebude chcieť preniesť hodnotu bankovky elektronicky.  

Napríklad bankovka 10 £ by niesla všetky atribúty, ktoré teraz má, ale pridala by sa odnímateľná strieborná fólia. Pod ňou by bol súkromný kľúč vo forme QR kódu. Bankovka by mala tiež viditeľný QR kód, ktorý by bol verejným kľúčom. Každý by vedel, že týchto 10 libier má aj zodpovedajúcu hodnotu, pretože pokiaľ je fólia neporušená, dokazuje to, že nikto nepristúpil k súkromnému kľúču potrebnému na elektronický prenos jeho hodnoty.

Keď používatelia Cryptonote potrebujú dokončiť elektronickú transakciu, zoškrabú fóliu a odhalia súkromný kľúč. Potom používateľ pomocou telefónu naskenuje QR kódy verejného a súkromného kľúča a získa prístup k príslušnej peňaženke. Potom môžete previesť 10 libier.  

Teraz, keď je fólia a jej hodnota odstránená z bankovky, Cryptonote už nie je možné použiť. A z dôvodu fyzického poškodenia bankovky ju nie je možné znovu vydať. Stratená fólia tiež naznačuje, že bankovka už nemá hodnotu.

Crypto-bill je hybridná bankovka, ktorá nesie iba verejný kľúč z kryptomenového vlastníctva vydavateľa. Súkromné ​​kľúče k jednotlivým účtom vlastní vydavateľ bankoviek. Kryptomeny môžu prechádzať z ruky do ruky, kým používateľ nebude chcieť previesť hodnotu bankovky na elektronický účet. Bankovka musí byť potom doručená vydavateľovi alebo jeho zástupcovi, aby mohla byť prevedená hodnota predstavovanej bankovky. Tento úkon nezahŕňa skutočnú bankovku, ale iba účty kryptomeny, ktoré majú podpornú hodnotu pre všetky Crypto-bills. Vďaka tomu je možné bankovku opakovane vydávať a môže byť v obehu až do úplného opotrebovania.

Crypto-bill by vyzerala veľmi podobne ako súčasné bankovky. Bankovka by ale vyžadovala QR kód s verejným kľúčom, napriek tomu nie sú potrebné žiadne čipy ani odnímateľné fólie.

Rovnako ako súčasná bankovka, Crypto-bill by bola opakovane používaná pri transakciách alebo v automatoch. Nie je potrebný žiadny prístup k elektronickej sieti. Rovnako ako pri súčasných bankovkách nie je potrebné zisťovať, či má bankovka skutočne hodnotu, pretože to je irelevantné. Crypto-bill, ako súčasný dolár, euro alebo libra, je jednoducho symbolom svojej základnej meny. Výsledkom je, že sa používatelia starajú iba o pravosť bankovky, ako je to pri súčasných bankovkách.

Záver

Prekročenie rozdelenia medzi bankovkami a digitálnymi peniazmi prostredníctvom hybridnej bankovky prinesie centrálnym bankám a obhajcom kryptomeny mnoho výhod. Takéto bankovky budú používať všeobecne akceptovanú a pevnú platobnú technológiu, hotovosť, na zabezpečenie výhod digitálnych peňazí, ktoré si budú v obehu, až kým nebudú použité na prevod hodnoty v elektronickej sieti.

ZDROJ: 

COINDESK, 2021. Hybrid Banknotes Can Bridge Cash and Crypto. [online]. [cit. 2021-05-12]. Dostupné na: https://www.coindesk.com/hybrid-banknotes-can-bridge-cash-and-crypto

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments