-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Ekonóm Švajčiarskej národnej banky: Blockchain nie je pre CBDC vhodný

Ekonóm Švajčiarskej národnej banky: Blockchain nie je pre CBDC vhodný

Globálni ekonómovia naďalej spochybňujú dôsledky implementácie blockchainu na digitálne meny centrálnych bánk.

Blockchain, základná technológia kryptomien ako Bitcoin (BTC), nie je podľa ekonóma Švajčiarskej národnej banky tým správnym riešením pre CBDC.

Carlos Lenz, hlavný ekonóm Švajčiarskej národnej banky, tvrdil, že decentralizované funkcie založené na blockchaine nie sú pre štátom riadené digitálne meny ako digitálny frank efektívne, informovali vo štvrtok nemecké švajčiarske noviny The Handelszeitung .

Ekonóm údajne poznamenal, že existuje veľké množstvo technologických príležitostí na vybudovanie digitálneho franku. „Mohlo by to byť niečo ako účet v Národnej banke. Nie, že by sme to chceli robiť, ale bola by to najjednoduchšia forma,” uviedol Lenz. Ďalšou možnosťou by mohlo byť použitie technológie blockchain umožňujúcej operácie digitálnej meny bez centrálneho orgánu, poznamenal. Blockchain je však „veľmi neefektívny”, tvrdil ekonóm: „Nemyslím si, že decentralizované riešenie je ideálne.”

Lenz ďalej uviedol, že Švajčiarska národná banka v súčasnosti neplánuje zavedenie digitálneho franku. Ekonóm zdôraznil, že „existujúci platobný systém funguje dobre”, a že vo Švajčiarsku nie je potrebný CBDC. Ďalej skonštatoval, že tiež neexistuje riziko, že by frank mohol byť nahradený inými menami, ako je euro, ak by Švajčiarsko odstúpilo od vývoja CBDC.

Implementácia blockchainovej technológie pre štátom kontrolované digitálne meny bola spochybnená mnohými svetovými finančnými expertmi. Alternatívny člen SNB Thomas Moser minulý rok tvrdil, že použitie blockchainu je pre retailové CBDC zbytočné, pretože všetku zodpovednosť už nesie ústredná strana centrálnej banky. SNB však v minulom roku naďalej skúmala výhody implementácie CBDC s využitím blockchainu.

Napriek pretrvávajúcim nezhodám o tom, či CBDC skutočne potrebuje blockchain, pokračuje čínska vláda v experimentovaní s technológiou DLT na zjednodušenie transakcií CBDC. V polovici júna Čínska ľudová banka úspešne dokončila vyplácanie výplat v digitálnom jüane pomocou technológie blockchain .

Zdroj: 

COINTELEGRAPH, 2021. Blockchain not suitable for CBDC, says Swiss national bank economist. [online]. [cit. 2021-06-27]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/blockchain-not-suitable-for-cbdc-says-swiss-national-bank-economist

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments