17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Čo sa stane s Bitcoinom po vyťažení všetkých 21 miliónov?

Čo sa stane s Bitcoinom po vyťažení všetkých 21 miliónov?

Bitcoin je v mnohých ohľadoch ako digitálne zlato. Rovnako ako zlato, ani Bitcoin nemožno jednoducho vytvárať ľubovoľne; na „vyťaženie” je potrebná práca. Zatiaľ čo zlato sa musí ťažiť fyzicky zo Zema, Bitcoin sa musí „ťažiť” výpočtovými prostriedkami.

Bitcoin má tiež ustanovenie (uvedené v jeho zdrojovom kóde), že musí mať obmedzenú ponuku. Z tohto dôvodu bude vyprodukovaných iba 21 miliónov Bitcoinov. V priemere sa tieto Bitcoiny zavádzajú do dodávky Bitcoinov fixnou rýchlosťou jedného bloku každých desať minút. Okrem toho sa množstvo Bitcoinov uvoľnených v každom z týchto vyššie spomenutých blokov každé štyri roky znižuje o 50%.

Množstvo Bitcoinu je obmedzené na 21 miliónov

V skutočnosti existuje iba 21 miliónov Bitcoinov, ktoré sa dajú celkovo vyťažiť. Keď baníci toto množstvo Bitcoinov odblokujú, ich zásoba sa vyčerpá. Je však možné, že protokol Bitcoinu bude zmenený tak, aby umožňoval väčšiu zásobu. Čo sa stane, keď globálna ponuka Bitcoinov dosiahne svoj limit? To je predmetom mnohých debát medzi fanúšikmi kryptomeny.

V súčasnosti sa vyťažilo okolo 18,5 milióna Bitcoinov. Zostávajú tak necelé tri milióny, ktoré ešte musia byť uvedené do obehu.

Prvých 18,5 milióna Bitcoinov sa vyťažilo za desať rokov od prvého spustenia bitcoinovej siete. Aj keď je pravda, že veľká väčšina Bitcoinov už bola vyťažená, časová os je komplikovanejšia.

Proces ťažby Bitcoinov odmeňuje ťažiarov (,,minerov”) kusom Bitcoinu po úspešnom overení bloku. Tento proces sa časom prispôsobuje. Pri prvom spustení Bitcoinu bola odmena 50 BTC. V roku 2012 sa znížila na polovicu, teda na 25 BTC. V roku 2016 sa opäť znížila na polovicu na 12,5 BTC. Odmena sa 11. mája 2020 opäť znížila o polovicu na 6,25 BTC. To efektívne znižuje mieru inflácie Bitcoinov na polovicu každé štyri roky.

Odmena sa bude každé štyri roky naďalej znižovať na polovicu, kým sa nepodarí vyťažiť konečný Bitcoin. V skutočnosti je nepravdepodobné, že sa konečné Bitcoiny budú ťažiť až okolo roku 2140. Je však možné, že sa ich sieťový protokol občas zmení.

Niektorí kritici protokolu tvrdia, že baníci budú nútení odstúpiť od blokových odmien, ktoré dostávajú za svoju prácu, akonáhle bitcoinová zásoba dosiahne 21 miliónov v obehu.

Ale aj keď bude vyprodukovaný posledný Bitcoin, baníci budú pravdepodobne naďalej aktívne a konkurencieschopne participovať a overovať nové transakcie. Dôvod je ten, že s každou bitcoinovou transakciou je spojený transakčný poplatok.

Tieto poplatky, aj keď dnes predstavujú niekoľko stoviek dolárov za blok, by mohli potenciálne stúpať až k mnohým tisícom dolárov za blok. Najmä keď počet transakcií na blockchaine rastie a cena Bitcoinu tiež. Nakoniec bude fungovať ako uzavretá ekonomika, kde sa transakčné poplatky stanovujú podobne ako dane.

Je tiež dôležité mať na pamäti, že samotná bitcoinová sieť sa pravdepodobne medzičasom výrazne zmení. Ak vezmeme do úvahy, koľko sa toho s Bitcoinom za posledných desať rokov stalo, môžu ťažobný proces ovplyvniť nové protokoly, nové metódy zaznamenávania a spracovania transakcií a množstvo ďalších faktorov.

Zdroj:

INVESTOPEDIA, 2020. What Happens to Bitcoin After All 21 Million Are Mined?. [cit. 2021-02-15]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/tech/what-happens-bitcoin-after-21-million-mined/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments