27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Kryptomeny Čo bráni Fedu v nakupovaní BTC?

Čo bráni Fedu v nakupovaní BTC?

Otázka znie: Americký Federálny rezervný systém vlastní niečo viac ako 44 miliárd $ v cudzích menách; čo mu bráni v pridaní BTC do tohto zoznamu?

Bitcoin (BTC) digitálne zlato, uchovávateľ hodnoty a mena, je teraz v skutočnosti piatou najväčšou svetovou menou. Jej trhová kapitalizácia sa porovnáva s peňažnou zásobou fiat mien M0.

V porovnaní s americkým dolárom, svetovou rezervnou menou, sú to ,samozrejme, stále malé čísla. 

Pri súčasnej trhovej kapitalizácii ~ 915 miliárd $ predstavuje BTC len malý zlomok z obežnej ponuky v hodnote 19,4 bilióna $. Vzhľadom na to, že trhová kapitalizácia bitcoinu sa za posledné štyri roky znásobila zhruba 55-násobne a za posledných sedem viac ako stokrát, nie je nereálnou projekciou si predstaviť, že by jedného dňa mohla konkurovať americkému doláru.

A FED iste vie o BTC; jeho predseda Jerome Powell v minulosti označil Bitcoin za „špekulatívne uchovávanie hodnoty”. Poznamenal, že „takmer nikto ho nepoužíva na platby”.

Po prvé, BTC čaká ešte dlhá cesta, kým sa bude považovať za hodné pozornosti Fedu. Nimrod Lehavi, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Simplex, verí, že BTC pravdepodobne ešte nie je na radare Fedu. „Musí existovať viac verejne obchodovateľných spoločností, ktoré kupujú kryptomeny skôr, ako Fed začne uvažovať o nákupe a držbe Bitcoinu,” uviedol.

Aj keď nákup BTC spoločnosťou Tesla za 1,5 miliardy $ vo februári 2021 vyvolal medzi inštitucionálnymi investormi nával záujmu o Bitcoin, kryptomena má pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa začne obchodovať na úrovni, ktorú by si Fed všimol.

„Pre Fed nie je ľahké pripustiť, že Bitcoin je konečným riešením expanzívnej politiky Fedu, ktorá nadmerne dodáva doláre na trh a povznáša hodnotu dolára,” Simon Kim, generálny riaditeľ, Hashed.

Aj keď je nepravdepodobné, že Federálny rezervný systém v blízkej dobe pridá bitcoin do svojej pokladnice, to nemôžeme tvrdiť o miestnych samosprávach – z ktorých mnohé už premýšľali nad investovaním do bitcoinu alebo akceptovaním bitcoinu pre miestne služby.

Patrí sem aj mesto Miami. Jeho riadiaca komisia nedávno schválila uznesenie starostu Francisaa Suareza. To by nakoniec mohlo umožniť zamestnancom mesta Miami získať časť ich platu v Bitcoinoch a pomocou nich platiť tiež dane.

Starosta, Francis Suarez, tiež nedávno na twitteri uviedol, že mesto Miami začne analyzovať možnosť použitia svojich štátnych rezerv na investovanie do Bitcoinu. To znamená, že mesto Miami by mohlo byť prvým príkladom miestnej samosprávy, ktorá použije štátne peniaze na investovanie do kryptomien.

Správa Federálnej rezervnej banky v St. Louis z 5. februára, jednej z 12 bánk, ktoré tvoria Federálny rezervný systém, tiež odhalila, že neustále sleduje rastúci priestor DeFi. 

Správa odhalila, že Fed v St. Louis si je plne vedomý výhod. Tie môžu v porovnaní so staršími finančnými systémami ponúknuť konkrétne nižšie náklady a vyššiu rýchlosť.

Zdroj:

DECRYPT, 2021. What Stops the Fed From Buying Up Bitcoin? [cit. 2021-03-06]. [online]. Dostupné na: https://decrypt.co/48718/what-stops-the-fed-from-buying-up-bitcoin

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments