0.5 C
Bratislava
sobota, 14 decembra, 2024
HomeKryptomenyCEO Pantera Capital: Bitcoin nie je Ponziho schéma, ale trhy s dlhopismi...

CEO Pantera Capital: Bitcoin nie je Ponziho schéma, ale trhy s dlhopismi sú

„Americký trh s hypotekárnymi dlhopismi je Ponziho schéma, zatiaľ čo digitálne aktíva by mohli byť zaistením, keď bublina praskne,” tvrdí Dan Morehead.

Dan Morehead, generálny riaditeľ Pantera Capital, uviedol, že kontroverzná menová politika, ktorú presadila americká vláda, by mohla vytvoriť bubliny vo finančnom systéme. Podľa jeho názoru sú dlhopisové trhy „manipulované” Fedom skutočnou Ponziho schémou a nie Bitcoin.

Nebezpečenstvo pochádza z Fedu; nie z kryptomien

V nedávnom rozhovore pre agentúru Bloomberg Dan Morehead, zakladateľ a generálny riaditeľ Pantera Capital, varoval, že investori obchodujúci s dlhopismi „budú úplne zničení, keď Fed prestane manipulovať trh s dlhopismi”.

Mnohí kritici kryptomenového priemyslu, ako napríklad nositeľ Nobelovej ceny Paul Krugman a Richard Bernstein, v posledných mesiacoch uviedli, že Bitcoin je Ponziho schéma. Ide o investičný podvod generujúci výnosy pre skorších investorov. Robí tak prostredníctvom toho, že berie peniaze tým, ktorí vstúpia v neskoršom štádiu.

Morehead s touto tézou rozhodne nesúhlasil. Podľa neho je americký trh hypotekárnych dlhopisov skutočnou Ponziho schémou, zatiaľ čo kryptomeny by mohli byť zaistením, keďže v tomto sektore začínajú praskať bubliny:

„Vlády by mali prestať byť posadnuté Bitcoinom a pozrieť sa dovnútra. Najväčšou Ponziho schémou v histórii je trh americkej vlády a hypotekárnych dlhopisov, 33 biliónov dolárov. Všetko poháňa jeden neekonomický aktér s dominantným postavením. Ten obchoduje na základe materiálnych, neverejných informácií.”

Dan Morehead, Zdroj: Bloomberg

Aby zdvojnásobila svoje úsilie v priestore digitálnych aktív, toto leto spoločnosť Morehead’s Pantera Capital, investičná firma zameraná na projekty súvisiace s technológiou blockchain, získala 165 miliónov dolárov. Bolo to prostredníctvom svojho kryptomenového fondu.

Fed vs. Bitcoin

Centrálna banka USA, Federálny rezervný systém, je v každom prípade silná inštitúcia. Má schopnosť svojím konaním ovplyvňovať globálnu finančnú sieť. Od začiatku pandémie COVID-19 Fed povolil ministerstvu financií USA vytlačiť bilióny dolárov. Bol to krok, ktorý by podľa mnohých spôsobil ďalšie menové problémy vrátane rýchlo rastúcej inflácie.

O niekoľko mesiacov neskôr, miera inflácie v štátoch prvýkrát po desaťročiach prekročila 6 %. Pred niekoľkými dňami Nayib Bukele, prezident Salvádoru, naliehal na americké úrady. Chcel, aby prestali z ničoho nič tlačiť také obrovské množstvo dolárov, keďže americká národná mena, dolár, sa v jeho krajine výrazne využíva.

Okrem dolára je však latinskoamerický národ známy ako prvý, ktorý prijal Bitcoin ako zákonné platidlo. V snahe zlepšiť svoj menový status vláda tento zákon zoficiálnila tento rok v septembri.

Keď už hovoríme o primárnej kryptomene, považuje sa za aktívum, ktoré by mohlo bojovať proti inflačným obavám. Existuje konečné množstvo 21 miliónov mincí a mnohí odborníci si myslia, že je to ten správny finančný nástroj, ktorý možno držať počas hospodárskej krízy.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. Pantera Capital CEO: Bitcoin Is Not a Ponzi Scheme, Bond Markets Are. [online]. [cit. 2021-12-09]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/pantera-capital-ceo-bitcoin-is-not-a-ponzi-scheme-bond-markets-are/

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments