Burza Coinbase dostala pokutu 6,5 milióna $ za zavádzajúce správy a nezákonné obchodovanie

0
155

Jedna z najväčších krypto-búrz na svete, Coinbase bude musieť zaplatiť pokutu 6,5 milióna $ za obvinenia zo šírenia zavádzajúcich správ a nezákonného obchodovania na burze na svojej inštitucionálnej platforme GDAX (Coinbase Pro).

Príkaz na zaplatenie pokuty vydaný Komisiou pre obchodovanie s futures naznačuje, že k priestupku došlo v období od januára 2015 do septembra 2018.

Burza údajne vymyslela obchodné programy Hedger a Replicator na generovanie zavádzajúcich objednávok.

CFTC dodáva, že nezákonné obchodovanie vytvorené krypto-burzou obchoduje s umelo nafúknutým objemom peňazí Coinbase, čo vyvoláva dojem vysokej likvidity.

Vyšetrovanie tiež odhalilo úlohu zamestnancov spoločnosti Coinbase v tejto schéme. Bývalý zamestnanec spoločnosti Coinbase používal manipulatívne alebo klamlivé zariadenie na zámerné zadávanie príkazov na nákup a predaj LTC/BTC na GDAX.

„Tak vznikol klamlivý vzhľad likvidity a obchodného podielu v LTC,“ uviedla CFTC.

Úradujúci riaditeľ pre vymáhanie CFTC, Vincent McGonagle, dodáva, že pokuta je varovaním pre odvetvie kryptomien pred nezákonnými praktikami.

Vo vyhlásení Coinbase poznamenáva, že vyšetrovanie CFTC ukazuje, že na strane používateľov nedošlo k nijakému poškodeniu. 

Burza však tieto obvinenia nepriznala, ale ani nevyvrátila.

„Počas vyšetrovania sme aktívne spolupracovali s CFTC a veríme, že naše rozhovory boli konštruktívne a prispeli k výsledku, ktorý je pre obe strany uspokojivý“, uviedla Coinbase na svoje adresu.

Vyšetrovanie CFTC prichádza v čase ocenenia trhovej kapitalizácie Coinbase.

Prebiehajúci bull market kryptomien poháňal ocenenie burzy na prudko rastúce úrovne. 

Burza má v súčasnosti hodnotu takmer 67,6 miliárd $.

Coinbase hostí okolo 43 miliónov používateľov s takmer 7 000 inštitucionálnymi zákazníkmi.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Coinbase fined $6.5 million for misleading reporting and wash trading. [online]. [cit. 2021-03-22]. Dostupné na: https://finbold.com/coinbase-fined-6-5-million-for-misleading-reporting-and-wash-trading/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here