Americká ministerka financií tvrdí, že zneužívanie kryptomien je čoraz väčším problémom

0
136

Americká ministerka financií, Janet Yellen, vyjadruje znepokojenie nad údajným kriminálnym prvkom kryptomeny. 

Ministerka financií Spojených štátov, Janet Yellen, 10. februára v dikusii o inováciách vo finančnom sektore uviedla, že zneužívanie kryptomien a virtuálnych aktív predstavuje rastúci problém popri kybernetických útokoch vyvolaných globálnou pandémiou.

Yellen vo svojom vyhlásení tiež zdôraznila potrebu „priniesť výhody finančného systému a moderného IT väčšiemu počtu ľudí“

Ďalej tvrdí, že zneužívanie kryptomeny predstavuje „rastúci problém“, počet trestných činov súvisiacich s kryptomenou ale zjavne v roku 2020 klesol. Podľa Chainalysis, jednej z najväčších krypto-spravodajských spoločností v USA, kriminálny podiel na všetkých kryptoaktivitách v roku 2020 klesol iba na 0,34%. V roku 2019 predstavovala trestná činnosť podľa spoločnosti viac ako 2% objemu transakcií kryptomeny.

Napriek tomu, že správa zverejnená spoločnosťou CipherTrace pre spravodajstvo o digitálnych aktívach 2. júna 2020, predstavovala za prvých päť mesiacov roku 2020 neoprávnene získaných finančných prostriedkov odčerpávaných prostredníctvom kryptomien neuveriteľných 1,4 miliardy $. Čo z roku 2020 robilo potenciálne aktívny rok krádeže, hackerstva a podvodov spojených s kryptomenami.

Okrem toho z mnohých podvodov, ktoré sa vyskytli, údajne využili e-mailové kampane vydávajúce sa za rôzne oficiálne skupiny spojené s pandémiou – napríklad Svetová zdravotnícka organizácia, Červený kríž a Centrá pre kontrolu chorôb. Išlo o získavanie platieb a darov vo forme kryptomeny. Zdá sa, že zločinci ťažili najmä z prebiehajúcej pandémie COVID- 19.

V januári 2021 americké ministerstvo spravodlivosti pomocou Chainalysis zaistilo kryptomenu v hodnote pol milióna $ od hlavného operátora škodlivého softvéru.

Zdroj:

COINTELEGRAPH 2021. US Treasury Secretary Yellen says crypto misuse is a growing problem. [cit. 2021-02-11]. [online]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/us-treasury-secretary-yellen-says-crypto-misuse-is-a-growing-problem

COINTELEGRAPH, 2020. Crypto Crime on the Rise — Good Odds of 2020 Becoming a Record-Breaker. [cit. 2021-02-11]. [online]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/crypto-crime-on-the-rise-good-odds-of-2020-becoming-a-record-breaker

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here