3.2 C
Bratislava
streda, 4 decembra, 2024
HomeKryptomenyRusko zvažuje zavedenie legislatívnych obmedzení na kryptomeny

Rusko zvažuje zavedenie legislatívnych obmedzení na kryptomeny

Ruské úrady údajne plánujú chrániť investorov pred potenciálnymi rizikami spojenými s nakladaním s digitálnymi aktívami prostredníctvom implementovania regulácií.

Štátna duma, dolná komora Federálneho zhromaždenia Ruska, sa domnieva, že kryptomeny môžu byť veľmi nebezpečným finančným nástrojom pre súkromných investorov. Podľa nedávnej správy majú orgány v úmysle implementovať regulačný rámec pre obchodovanie s nimi.

Potrebuje Rusko regulovať kryptomeny?

Podľa miestneho spravodajstva zopakovala ruská vláda svoje negatívne stanovisko k nakladaniu s digitálnymi menami. Anatoly Aksakov, vedúci Výboru Dumy pre finančný trh, usúdil, že trieda aktív môže investorom priniesť značné zisky. Napriek tomu to môže byť veľmi nebezpečné, a preto by zákonodarcovia mali uložiť konkrétne pravidlá:

„Digitálne aktíva sú témou našej pozornosti. Tu sa pozrieme na to, ako maximálne chrániť našich občanov pri investovaní do digitálnych mien a digitálnych aktív, pretože existuje nový nástroj a pre nekvalifikovaného investora je to dosť ťažké.”

„Určite musíme poskytnúť konkrétne právne predpisy na ochranu neprofesionálneho investora pred neuváženými investíciami do digitálnych mien.”

Anatolij Aksakov, Zdroj: TASS

Na druhej strane sa proti potenciálnemu kroku postavil, Alexander Abramov, vrcholný pracovník Inštitútu aplikovaného ekonomického výskumu. Podľa neho digitálne aktíva v posledných rokoch pozitívne ovplyvnili západné trhy, pretože ľudia ich považujú za atraktívny investičný nástroj. „Súkromné ​​kryptomeny úspešne konkurujú aj centralizovaným vládnym menovým projektom,” uzavrel.

Nie je to tak dávno, čo Anatoly Gavrilenko, zakladateľ investičnej bankovej spoločnosti Alor Group, zastával názor, že Bitcoin a altcoiny pripomínajú slobodu ľudí. Aj keď ich úrady zakážu, spoločnosť si vždy nájde spôsob, ako s nimi zaobchádzať:

„Kryptomeny sú určitým symbolom slobody, finančnej slobody. Sú signálom pre všetky regulačné orgány, že nie je potrebné privádzať ľudí do kúta. Ľudia vždy prídu s niečím, čo ich prinúti obísť zákazy.”

Ruské krypto-prostredie

Za zmienku stojí, že centrálna banka a vláda najväčšej pevninskej krajiny majú prinajmenšom negatívny názor na digitálne meny.

Napríklad Elvira Nabiullina, šéfka Ruskej centrálnej banky, v júni uviedla, že investovanie do takýchto aktív je nebezpečnejšie ako ktorákoľvek iná stratégia. Ďalej varovala ľudí, že kvôli tomu môžu prísť o obrovské sumy:

„Špekulatívne krypto-aktíva sú určite najnebezpečnejšou stratégiou zo všetkých. Centrálna banka nikdy neposkytuje rady kam investovať, ale v tomto konkrétnom prípade by určite neinvestovali.”

Sergej Shvetsov, člen predstavenstva Ruskej centrálnej banky, tiež zdôraznil podobnú opatrnosť. Tvrdil, že obchodovanie s Bitcoinom je také riskantné, že sa to dá porovnať so vstupom na mínové pole.

To si ale väčšina ruských investorov nemyslí. Podľa nedávneho prieskumu približne 77 % respondentov považuje digitálne aktíva za „najperspektívnejšiu” investíciu. Na otázku, či je zlato lepším finančným nástrojom ako BTC, odpovedalo „áno” iba 9 % účastníkov.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. Russia Considers Imposing Legislative Restrictions on Crypto: Report. [online]. [cit. 2021-10-07]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/russia-considers-imposing-legislative-restrictions-on-crypto-report/

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments