4 C
Bratislava
sobota, 7 decembra, 2024
HomeKryptomenyGuvernér CBI: Negatíva spájajúce sa s kryptomenami ďaleko prevyšujú akékoľvek ich výhody

Guvernér CBI: Negatíva spájajúce sa s kryptomenami ďaleko prevyšujú akékoľvek ich výhody

Kryptomeny môžu predstavovať riziko pre menovú stabilitu EÚ. Digitálne euro môže byť zatiaľ podľa Gabriela Makhloufa veľmi prospešné.

Guvernér Írskej centrálnej banky, Gabriel Makhlouf, verí, že kryptomeny by mohli mať negatívny vplyv na európsku finančnú stabilitu. Tiež uviedol, že Eurozóna je veľmi blízko spusteniu vlastnej CBDC. Pritom naznačil, že „nejde o to, či, ale skôr o to, ako a kedy”.

Sú digitálne aktíva hrozbou pre EÚ?

V nedávnom blogovom príspevku guvernér CBI Gabriel Makhlouf hovoril o virtuálnych menách a ich funkcii dosť rozporuplne. Špičkový bankár varoval, že môžu predstavovať riziko pre finančnú stabilitu. Digitálne aktíva navyše nie sú transparentné. Majú vysokú spotrebu energie. Zločinci ich môžu na využívať pri nezákonných operáciách:

„V aktuálnej situácii, negatíva okolo kryptomien ďaleko prevyšujú akékoľvek ich výhody.

Na druhej strane Makhlouf ocenil technológiu, ktorá stojí za Bitcoinom, Ethereom a inými virtuálnymi menami. Pripomenul, že majú potenciál znížiť náklady na prenos v peňažnom systéme a eliminovať potrebu sprostredkovateľov pri niektorých transakciách:

„Nemali by sme ale ignorovať pozitívne prvky základnej technológie. Technológia distribuovanej účtovnej knihy (DLT) je v zásade bezpečný a decentralizovaný záznam informácií uložených v sieti a je kľúčovou súčasťou niektorých typov kryptomien.”

Stojí za zmienku, že Gabriel Makhlouf nie je jediným špičkovým bankárom, ktorý nedávno varoval pred rizikami spojenými s obchodovaním kryptomien. Nie je to tak dávno, čo Andrew Bailey, guvernér Bank of England, tvrdil: „Digitálne aktíva nemajú skutočnú hodnotu. Jednotlivci, ktorí do nich investujú, môžu prísť o všetky peniaze.”

Digitálne euro by bolo zásadným posunom

Keď hovoríme o digitálnych menách centrálnych bánk, Gabriel Makhlouf vyslovil názor, že Európska únia by zo zavedenia elektronického eura výrazne ťažila. Okrem toho uviedol: „Predstavovalo by to zásadný posun vo finančnej architektúre.”

Makhlouf nemohol špecifikovať presný časový rozvrh zavádzania, ale tvrdil, že má veľký potenciál čoskoro sa objaviť. Ubezpečil, že hotovosť nezmizne, ale bude fungovať bok po boku s e-eurom:

„A hoci sme sa nerozhodli, či bude zavedené digitálne euro, myslím si, že je veľmi pravdepodobné, že sa to stane. Podľa môjho názoru to nie je otázka či, ale skôr ako a kedy. Aby bolo jasné, hotovosť nezmizne; digitálne euro ho doplní.”

Ako informoval zdroj CryptoPotato v polovici júla, Európska centrálna banka (ECB) vyzdvihla svoje plány na spustenie projektu digitálneho eura.

Organizácia zaistila, že CBDC bude mať nižšiu spotrebu energie ako Bitcoin. Jeho hlavným cieľom by bolo predchádzať nezákonným aktivitám a predchádzať škodlivým vplyvom na finančnú stabilitu a menovú politiku v Eurozóne. Rovnako ako Gabriel Makhlouf, ECB ubezpečila, že e-euro doplní hotovosť namiesto jej nahradenia.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. CBI Governor: Negatives Surrounding Crypto Far Outweigh Any Benefits. [online]. [cit. 2021-08-02]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/cbi-governor-negatives-surrounding-crypto-far-outweigh-any-benefits/

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments