27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Turecko uväznilo 6 osôb kvôli vyšetrovaniu nezvestného výkonného riaditeľa krypto-burzy Thodex

Turecko uväznilo 6 osôb kvôli vyšetrovaniu nezvestného výkonného riaditeľa krypto-burzy Thodex

Turecké úrady pokračujú vo vyšetrovaní miestnej krypto-burzy Thodex, ktorá minulý týždeň náhle zastavila obchodovanie.

„Turecký súd vo štvrtok uväznil šesť podozrivých osôb vrátane súrodencov nezvestného generálneho riaditeľa a vyšších zamestnancov spoločnosti,” informovala agentúra Reuters.

Interpol v rámci vyšetrovania údajne vydal zatýkací rozkaz (tzv. červený obežník) pre generálneho riaditeľa a zakladateľa Thodexu, Faruka Fatih Özera. Ten mal priletieť do Albánska. 

„Keď ho červený obežník zastihne, máme dohody o vydaní s veľkou časťou týchto krajín,” uviedol minister vnútra, Süleyman Soylu.

Miestne úrady zadržali viac ako 83 osôb podozrivých z účasti na prípade pre rastúce obavy, že Thodex bol podvodom po tom, čo platforma zastavila výbery peňazí.

„Niektorí podozriví naznačili, že Özerovi súrodenci, Güven Özer a Serap Özer, mohli pôsobiť vo veľkých úlohách v operáciách Thodexu. Pritom poznamenali, že obaja mali významné podiely v kryptomenách,” informovala miestna agentúra Anadolu Agency.

Güven Özer údajne vlastní takmer 22 miliónov tureckých lír (2,7 milióna USD) na dvoch hlavných lokálnych krypto-burzách vrátane BtcTurk a Paribu. 

Güven údajne pôsobil ako aktívny riaditeľ spoločnosti Thodex napriek tomu, že v spoločnosti nemal oficiálnu úlohu.

Serap Özer, sestra nezvestného generálneho riaditeľa, mala údajne na svojom účte Binance v rokoch 2018 až 2021 krypto- transakcie v hodnote viac ako 120 miliónov lír (14,6 milióna USD). Tvrdila, že účet nebol jej. Serap údajne dohliadala na finančné aktivity spoločnosti Thodex.

Ako už bolo skôr oznámené, generálnemu riaditeľovi spoločnosti Thodex údajne chýba kryptomena v hodnote až 2 miliárd USD. Podľa posledných správ ale minister vnútra, Soylu, uviedol, že portfólio spoločnosti predstavovalo 108 miliónov USD.

Táto správa prichádza v momente, keď turecká vláda utvrdzuje svoj postoj v kryptomene, pričom centrálna banka v krajine oficiálne zakazuje platby kryptomenou. 

Ďalšia turecká krypto-burza, Vebitcoin, minulý týždeň tiež oznámila, že zastaví operácie kvôli zatýkaniu zamestnancov a obvineniam z podvodu.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Turkey jails 6 in probe into missing Thodex crypto exchange CEO. [online]. [cit. 2021-05-01]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/turkey-jails-6-in-probe-into-missing-thodex-crypto-exchange-ceo

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments