13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Saudská Arábia: Rokovania o predaji 1 % Aramca vedúcej globálnej energetickej spoločnosti

Saudská Arábia: Rokovania o predaji 1 % Aramca vedúcej globálnej energetickej spoločnosti

Keď sa povie Saudská Arábia, väčšina z nás si pod týmto pojmom predstaví púšte, ťavy a v neposlednom rade aj ropu. Práve posledné menované sa včera stalo centrom záujmu komoditného trhu. Saudská Arábia oznámila o tom, že rokuje o predaji  1 % štátom podporovaného ropného gigantu Saudi Aramco. „Táto spoločnosť patrí k vedúcej globálnej energetickej spoločnosti,” uviedol korunný princ kráľovstva, Mohammed bin Salman, pre istý saudskoarabský informačný kanál.

Sľubná diskusia

Ako uvádza tlačová agentúra TASR, sám princ sa v rozhovore pre saudskú televíziu vyjadril k rokovaniu nasledovne: „Nechcem dávať žiadne sľuby, ale vedie sa diskusia o získaní 1-percentného podielu poprednou svetovou energetickou spoločnosťou. Bude to veľký obchod, ktorý pomôže rastu predaja Aramca v krajine, v ktorej má táto spoločnosť sídlo.“

Hoci princ partnerskú spoločnosť neuviedol, informoval, že pochádza z „obrovskej krajiny”. Zároveň doplnil, že sa vedú rozhovory aj s ďalšími firmami. Je možné, že niektoré akcie spoločnosti Aramco by sa mohli previesť do štátneho investičného fondu kráľovstva, teda Fondu verejných investícií. Takisto môžu byť niektoré akcie kótované aj na saudskom trhu.

Diskusia predstavovala 5. výročie Saudi Vision 2030. Ide o plán, ktorý má hodnotu niekoľkých miliárd dolárov. Je zameraný na diverzifikáciu ekonomiky v závislosti od ropy.

História spoločnosti Saudi Aramco

Táto spoločnosť patrila medzi najväčšieho IPO na svete. Stalo sa tak, keď vstúpila na burzu v decembri roku 2019, pričom kótovala cca 1,5 % svojich akcií na miestnej burze cenných papierov Tadawul. Jej zisk pri prvom uvedení na burzu predstavoval 25,6 miliárd dolárov. Spoločnosť neskôr odsúhlasila predaj ďalších 450 miliónov akcií. To bolo skvelým odrazovým mostíkom a prinieslo spoločnosti zvýšenie jej zisku na 29,4 miliárd dolárov. Vláda v Saudskej Arábii disponuje viac ako 98 % akciami spoločnosti Aramco.

Saudský korunný princ: Kráľovstvo rokuje o predaji 1% Aramca vedúcej globálnej energetickej spoločnosti

ZOZNAM.SK, 2021. Saudský korunný princ: Kráľovstvo rokuje o predaji 1% Aramca vedúcej globálnej energetickej spoločnosti. [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/211461/Saudsky-korunny-princ-Kralovstvo-rokuje-o-predaji-Aramca-veducej-globalnej-energetickej-spolocnosti

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments