Rusko zakazuje bankám ponúkať kryptomeny ako možnosť obchodovania

0
167

Rusko oficiálne legalizovalo obchodovanie s kryptomenami tento rok v januári. Napriek tomu vláda stále neumožňuje miestnym bankám ponúkať krypto-služby.

Tinkoff, veľká súkromná banka v Rusku sa už nesnaží svojim zákazníkom ponúkať obchodovanie s kryptomenami. Dôvodom je tvrdý postoj centrálnej banky k digitálnym aktívam.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tinkoff, Oliver Hughes, uviedol, že digitálna banka je ochotná ponúkať krypto-obchodné služby, ale je obmedzovaná politikami Banky Ruska. 

Exekutíva oznámila svoj postoj na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade vo štvrtok a uviedla:

„V súčasnosti neexistuje žiadny mechanizmus, ktorý by umožnil ponúkať kryptomeny ako produkt v Rusku.“

Hughes uviedol, že banka zaznamenala rastúci dopyt zo strany svojich zákazníkov po investovaní do kryptomien ako je Bitcoin (BTC). Zároveň poznamenala, že existujú „kvalifikovaní investori, ktorí vedia, čo robia“

Generálny riaditeľ poznamenal, že stále existujú určité obavy týkajúce sa používania kryptomien v súvislosti s nelegálnym obchodovaním a rizík vysokej volatility.

„Dúfajme, že sa to v priebehu času bude vyvíjať pozitívnejšie a budeme schopní dosiahnuť ciele centrálnej banky, aby sme sa ubezpečili, že nedochádza k problémom v oblasti prania špinavých peňazí, že chránime investorov, ale že tiež ponúkame produkty zodpovedne,“ povedal Hughes.

Tinkoff je jednou z najpopulárnejších bánk v Rusku a podľa štúdie Deloitte sa podľa dopytu zaradila na tretie miesto v rebríčku najvyšších bánk po štátom podporovaných bankách Sberbank a VTB v septembri 2020. 

Banka je známa svojou službou „Tinkoff Investments“, ktorá umožňuje súkromným investorom investovať do produktov, ako sú akcie, dlhopisy a meny.

Vo februári hovorca spoločnosti Tinkoff Investments uviedol, že Tinkoff neplánuje začať obchodovanie s kryptomenami, pretože „právny status kryptomeny v Rusku ešte nebol stanovený“. „Z právneho hľadiska kryptomeny nie sú peniaze, ani majetok, ani informácie či platobný prostriedok,“ uviedol zástupca.

Rusko oficiálne prijalo svoj hlavný zákon o kryptomene O digitálnych finančných aktívach v januári tohto roka. 

Minulý mesiac miestne regulačné orgány iniciovali čiastočné zrušenie ruského zákazu krypto-platieb.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Russian central bank policies stop Tinkoff from offering crypto trading, CEO says. [online]. [cit. 2021-06-04]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/russian-central-bank-policies-stop-tinkoff-from-offering-crypto-trading-ceo-says

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here