13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Kryptomeny a ich nespravodlivé zdaňovanie v USA

Kryptomeny a ich nespravodlivé zdaňovanie v USA

Daňový úrad v USA United States Internal Revenue Service (IRS) sa momentálne zaujíma o zdaňovanie. Rozširuje daňové pravidlá tak, aby zodpovedali jej agende kryptomeny. IRS sa snaží zdaniť nové tokeny ako príjem v čase ich vytvorenia. Ide o porušenie tradičných daňových zásad a je to problematické z niekoľkých dôvodov:

V roku 2014 IRS uviedol v FAQ v oznámení IRS 2014-21, že ťažobná činnosť bude mať za následok zdaniteľný hrubý príjem. Je dôležité poznamenať, že oznámenia IRS sú iba orientačnými informáciami a nie sú zákonom. 

IRS dospel k záveru, že ťažba je obchodná alebo podnikateľská činnosť. Spravodlivá trhová hodnota vyťažených mincí sa okamžite zdaňuje ako bežný príjem a podlieha dani z podnikania (ďalších 15,3 %). 

Toto usmernenie sa ale obmedzuje na minerov vykonávajúcich proof-of-work (PoW) a bolo vydané až v roku 2014. Jeho použiteľnosť je teda obzvlášť scestná a neaplikovateľná.

Zdaniteľný príjem

V histórii dane z príjmu USA nebol novovytvorený majetok nikdy zdaniteľným príjmom. Ak pekár upečie koláč, nezdaní sa to, keď vyjde z rúry. Zdaní sa to vtedy, keď sa predáva v pekárni. Keď farmár vysadí novú plodinu, pri zbere sa nezdaňuje, pri predaji na trhu sa zdaňuje. A keď maliar namaľuje nový portrét, po dokončení sa nezdaňuje, zdaňuje sa až pri predaji v galérii. To isté platí pre novovytvorené tokeny. Pri vytvorení sa nezdaňujú a mali by sa zdaňovať iba pri predaji alebo výmene.

Kryptomena je nová a je s ňou spojené množstvo vyvíjajúcej sa terminológie.

Nadmerná daň

Zdanenie nových tokenov ako výnos má za následok nadmernú daň, pretože nové tokeny znižujú hodnotu už existujúcich tokenov. Toto je problém riedenia a znamená to, že ak sa nové tokeny budú zdaňovať ako príjem, zúčastnené strany zaplatia daň za preukázateľne prehnané vyhlásenie o svojom ekonomickom zisku.

IRS v oblasti daňových kryptomien podporuje nekonzistentné uplatňovanie daňových zákonov. Kryptomena je majetkom na daňové účely a IRS ju nemôže vyčleniť pre nespravodlivé zaobchádzanie. 

Musí sa s ním zaobchádzať rovnako ako s ostatnými druhmi majetku (napr. s koláčom od pekára, farmárskymi plodinami alebo maliarskym umeleckým dielom). Nemalo by prekážať, že vlastnosťou samotnou je kryptomena.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Crypto staking rewards and their unfair taxation in the US. [online]. [cit. 2021-07-12]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/crypto-staking-rewards-and-their-unfair-taxation-in-the-us

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments