23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie Čo budú pre vodičov nákladných vozidiel znamenať samoriadiace nákladné vozidlá?

Čo budú pre vodičov nákladných vozidiel znamenať samoriadiace nákladné vozidlá?

Craig Hoodless , ktorý žije v meste Cumbria v severozápadnom Anglicku, je jedným z viac ako 300 000 zamestnancov pracujúcich s ťažkými nákladnými vozidlami vo Veľkej Británii a jedným z miliónov ľudí na celom svete.

Hovorí, že práca môže byť dlhá a vyčerpávajúca, ale zároveň prínosná.

„Jeden deň nikdy nie je rovnaký ako nasledujúci. Každý deň je iný.” 

„Peniaze zodpovedajú tomu, čo robíte. Na druhej strane ste celý týždeň mimo domova,” uvádza.

Tento priemysel však môže byť na vrchole seizmickej zmeny. Takmer tucet spoločností na celom svete pracuje na vývoji autonómnej nákladnej dopravy. V nej rôzne senzory prenášajú údaje do počítača, ktorý riadi vozidlo.

Mnohí zaznamenali výrazný pokrok. 

Napríklad kalifornská firma TuSimple s vlastným pohonom pre nákladné vozidlá už vykonáva testy v Arizone a Novom Mexiku. Tie zahŕňajú doručovacie zásielky z jedného depa, úplne automatizované, ale pod dohľadom človeka.

Podľa údajov spoločnosti Acumen Research and Consulting sa očakáva, že trh s čiastočne a úplne autonómnymi nákladnými vozidlami dosiahne do roku 2027 približne 88 miliárd USD.

Očakáva sa, že v rokoch 2020 – 2027 bude rásť spolu s ročnou mierou rastu 10,1 %.

Odborníci tvrdia, že táto technológia má potenciál spôsobiť revolúciu v nákladnej doprave v hodnote 700 miliárd USD ročne. Tá sa dotýka všetkých oblastí globálnej ekonomiky, vytvára nové obchodné príležitosti a spoločnosti šetrí milióny.

„Je to obrovská príležitosť. Najväčší vplyv budú mať AT (autonómne nákladné vozidlá) na úsporu nákladov a efektívnosť,” hovorí Patrick Penfield, profesor praxe v oblasti dodávateľského reťazca na univerzite v Syracuse v USA.

„Pozitívne na AT je, že budú schopné pracovať 24 hodín denne a budú mať stály kilometrový výkon. Vďaka tomu budú nákladné vozidlá bezpečnejšie a efektívnejšie z hľadiska spotreby paliva.”

„Nákladná doprava dorazí na miesto určenia rýchlejšie. Ľudskému vodičovi nákladného vozidla trvá z New Yorku do Los Angeles zvyčajne päť dní. AT to bude trvať len 48 hodín.”

Potenciálne výhody autonómnych nákladných vozidiel ale viedli k obavám z dostatku pracovných miest medzi miliónmi vodičov nákladných vozidiel.

Len v USA odhaduje Americká asociácia pre nákladnú dopravu viac ako 3,5 milióna vodičov nákladných vozidiel, ktorí sa pohybujú na cestách. Z toho je takmer 8 miliónov zamestnaných v širšom priemysle. 

Štatistiky úradu Census Bureau ukazujú, že nákladná doprava je najbežnejšou prácou v 29 štátoch USA pred poľnohospodárskymi, pedagogickými a sekretárskymi pozíciami.

Raj Venkatesan, profesor podnikového manažmentu z obchodnej školy na univerzite vo Virgínii Darden tvrdí, že potenciál pracovných miest v automobilovom priemysle je do značnej miery nepochopený.

Vysvetľuje, že v dohľadnej budúcnosti budú mať aj autonómne nákladné vozidlá v kabíne „vodičov” ako bezpečnostné opatrenie. Tí budú poruke v prípade mechanických problémov alebo budú dokonca hovoriť s políciou v prípade nehody na diaľnici.

Keď sa začnú používať autonómne nákladné vozidlá, bude podľa nich potrebné vložiť viac investícií na sledovanie týchto nákladných vozidiel a na mapovanie a optimalizáciu ich trás.

Zdroj:

BBC, 2021. What will self-driving trucks mean for truck drivers? [online]. [cit. 2021-04-09]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56332388

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments