23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Ceny ropy opäť na poklese

Ceny ropy opäť na poklese

Po nečakanom náraste cien ropy, ktorý bol zapríčinený uviaznutou loďou Ever Given v Suezskom prieplave, tu máme ďalšie správy. Pondelkové správy informovali o poklese ropy o vyše 2 %. Cena ropy Brent pritom skĺzla pod hranicu 63,50 USD za barel (159 litrov).

Čo stojí za stlačením cien?

Odpoveď je jasná. Bolo to najmä rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov o postupnom zvyšovaní ťažby. Okrem toho ovplyvnili súčasnú situáciu na trhu aj správy o raste produkcie v Iráne. Toto všetko prekonalo informácie o rýchlom zotavovaní sa americkej ekonomiky a takisto aj tohtoročné očakávania rastu dopytu po rope.

Ďalším významným faktorom ovplyvňujúcim situáciu na ropnom trhu v pondelok bolo rozhodnutie skupiny OPEC + (členovia OPEC + ďalší producenti na čele s Ruskom), ktoré prebehlo na konci minulého týždňa. Vtedy sa rozhodlo o zvýšení ťažby v období mesiacov máj až júl. V máji sa chystá skupina OPEC + zvýšiť produkciu o 350.000 barelov denne. V júni to bude zas o 450.000 barelov denne.

Okrem toho Irán, ktorý je oslobodený od ťažobných kvót, pokračuje vo zvyšovaní produkcie. To mu umožňuje predovšetkým Čína. Tá napriek sankciám USA aj naďalej zvyšuje dovoz ropy z Iránu.

Brent ide s cenou nadol

V júni minulého roka dosiahla cena severomorskej ropnej zmesi Brent do 11.06 h SELČ 63,45 USD (54,02 eura)/barel. Pokiaľ to porovnáme s predchádzajúcou uzávierkou, tak to predstavuje pokles o o 1,41 USD, čo percentuálne predstavuje 2,17 %.

Ako sa darí WTI?

WTI zaznamenala v porovnaní s ropnou zmesou Brent o niečo nižší pokles. Táto americká ľahká ropa dosiahla s májovým kontraktom 60,16 USD/barel. Oproti predošlej uzávierke to predstavuje pokles o 1,29 USD, čo je percentuálne 2,10 %.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 63,50 USD za barel. [online]. [cit. 2021-04-05]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/210658/Ceny-ropy-klesli-cena-Brentu-sklzla-pod-USD-za-barel

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments