27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Kryptomeny Cardano (ADA) dosiahne úplnú decentralizáciu 31. marca

Cardano (ADA) dosiahne úplnú decentralizáciu 31. marca

Sieť Cardano smeruje k úplnej decentralizácii. Necelý rok po spustení siete IOHK je naplánované dosiahnutie úplnej decentralizácie na konci marca 2021. 

V tom okamihu bude už existujúca sieť s viac ako 1 800 komunitnými fondmi zodpovedná za výrobu všetkých nových blokov.

Cardano sa usiluje o úplnú decentralizáciu

S blížiacim sa takzvaným dňom D (= 0) zverejnila spoločnosť IOHK, ktorá stojí za populárnym blockchainovým projektom Cardano, príspevok upozorňujúci na najnovší míľnik v jeho vývoji.

Cardano je na dobrej ceste, aby sa z oblasti centralizácie dostalo za menej ako mesiac. 

Po aktualizácii Shelley v júli 2020 vybudovali vývojári Cardano taký proces automatického prispôsobenia, ktorý znížil parameter určujúci, aké percento transakcií je spracované uzlami genesis (označované ako d) rýchlosťou 0,02 na epochu. To znamená zvýšenie produkcie blokov o 2% každých päť dní.

V priebehu času sa teda vývojárom podarilo vytvoriť významnejšiu úlohu v produkcii blokov, čo viedlo k súčasnej situácii. Iba 12% blokov produkuje „federated nodes”. Počet bude postupne klesať, až kým 31. marca nedosiahne nulu (označovanú tiež ako D = 0 dní).

V tom momente sa sieť stane „plne decentralizovanou”

ADA vstúpilo do roku 2020 za cenu približne 0,18 USD, kým nevyletelo na nové historické maximum, 1,5 USD. Po tomto 730% náraste sa aktívum vrátilo mierne nad hodnotu 1 $.

Nárast cien ADA prirodzene ovplyvnil aj trhovú kapitalizáciu. ADA prekonalo ďalšie altcoiny ako Binance Coin a Ripple. Podľa trhového stropu je v súčasnosti 3. najväčšou kryptomenou.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. The Countdown: Cardano (ADA) to Reach Full Decentralization on March 31st. [cit. 2021-03-08]. [online]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/the-countdown-cardano-ada-to-reach-full-decentralization-on-march-31st/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments